Tłumy Ukraińców ruszyły w kierunku zachodnim. Mieszkańcy zaatakowanej stolicy stoją między innymi w gigantycznych korkach na drogach wyjazdowych ze stolicy. Do Polski docierają pierwsze osoby, ale ruch na granicy jest umiarkowany.
Oleksandea Brechkoi oraz Vitalii Koval to ukraińska para z Kijowa. Ze stolicy, wraz z dwójką dzieci, wyjechali tydzień temu. Zatrzymali się we Lwowie, żeby stąd - bliżej granicy z Polską - obserwować rozwój sytuacji. Kiedy w czwartek nad ranem Rosja rozpoczęła inwazję, rodzina przekroczyła przejście graniczne w Medyce.
- Jedziemy przez Polskę, a potem na Cypr. Tam mamy przyjaciół. Chcemy tam przetrwać, dopóki się nie uspokoi - opowiada Vitalii Koval.
- Mąż mnie długo uspokajał, mówił, że niepotrzebnie panikuję, że nic takiego się nie wydarzy. A teraz to rzeczywistość - dodaje jego żona ze łzami w oczach.
Opowiada, że wszyscy przyjaciele i członkowie rodziny zostali w Kijowie.
- Dzwonią do nas, opowiadają, co się dzieje. To okropne - mówiła.
Na polsko-ukraińskiej granicy nie ma paniki
Na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu w czwartek rano nie było widać żadnej paniki. Nie było też zwiększonego ruchu na pieszym przejściu, które tu funkcjonuje. Natomiast w kolejce do przekroczenia granicy stoi ok. 30 tirów.
Medyka to jedno z największych przejść granicznych z Ukrainą na Podkarpaciu. W czwartek rano panował tu normalny ruch, o tym, że sytuacja jest inna niż zwykle świadczyły tylko ekipy telewizyjne, które przyjechały na przejście.
Jedną z osób, która w czwartek rano przekroczyła piesze przejście graniczne z Ukrainą była Jekataryna. W rozmowie z dziennikarzem PAP powiedziała, że mieszka we Lwowie, a do Polski przyjechała na studia.
- Na ulicach Lwowa nie widać paniki, ale ludzie się boją. Dzwoniła moja mama i mówiła, że na razie nie planują uciekać z miasta – dodała.
Pytana czy zostanie w Polsce, jeśli sytuacja na Ukrainie się nie zmieni, odpowiedziała, że nie wie. - Wszystko zależy do tego, co się wydarzy – powiedziała.
Jekataryna zaznaczyła, że jej kolega, który mieszka we Lwowie powiedział jej, że słychać było wybuchy w okolicach miasta.
Z kolei inny młody Ukrainiec, który nie chciał podać swojego imienia, powiedział, że uciekł z Ukrainy i zostanie kilka dni w Przemyślu. - Postanowiłem, że na razie wyjadę z Ukrainy i kilka dni będę przebywać w Przemyślu. Moja rodzina została pod Lwowem, jeśli sytuacja się zaostrzy, to oni też, być może przyjadą do Polski– dodał.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:
Młody Ukrainiec podkreślił, że na razie nie ma paniki na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że również nie ma większego ruchu na przejściu w Medyce. - Widać, że nikt nie ucieka, ale sądzę, że jeśli Rosjanie będą iść na zachód Ukrainy coraz więcej ludzi będzie chciało się dostać do Polski – powiedział.
Zdaniem Ukraińca, więcej osób może przekroczyć granicę w weekend, kiedy ludzie z Kijowa dotrą do granicy z Polską.
Minister Kamiński: okażemy solidarność naszym przyjaciołom i sąsiadom, którzy muszą uciekać
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek po południu Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że Polska od wielu tygodni przygotowywała się do tego, że do kraju może napłynąć fala uchodźców z zaatakowanej Ukrainy.
- To ludzie, którzy muszą uciekać przed bombami, przed zagrożeniem. Chcą ratować swoje życie i wolność - podkreślał minister Kamiński.
Dodał, że "Polska okaże solidarność braciom, przyjaciołom i sąsiadom z Ukrainy". - Będziemy robić wszystko, żeby każdy znalazł bezpieczne schronienie. Polska jest bezpiecznym schronieniem dla naszych obywateli, ale też dla naszych sąsiadów, którzy tego potrzebują - podkreślił.
Polska "realizuje plan zarządzania kryzysowego”
Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał, że od wczesnych godzin porannych realizowane są pierwsze założenia planu przygotowanego na okoliczność ataku Rosji na Ukrainę.
Poinformował, że w ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne. Wiceminister wyjaśnił, że w pierwszym etapie powstanie osiem takich punktów. Zapewnione w nich będzie wyżywienie, pomoc medyczna i informacje dla uchodźców. Będzie tam stanowisko Straży Granicznej i urzędów wojewódzkich.
Ukraińcy szukają schronienia
Szefernaker zwrócił uwagę, że część Ukraińców będzie szukało bezpiecznego miejsca wśród rodaków, którzy już są legalnie w Polsce, a dla części Polska będzie krajem tranzytowym do Stanów Zjednoczonych lub krajów Europy Zachodniej.
- Ci, którzy będą bez żadnych perspektyw na dalsze funkcjonowanie na terenie Unii Europejskiej, po prostu będą mieli zapewnione to miejsce w punktach recepcyjnych - dodał wiceszef MSWiA.
Wiceminister wyjaśnił, że to punkty tymczasowe. Jak zaznaczył, jeżeli po przejściu tego punktu uchodźca wojenny będzie potrzebował wsparcia RP, takie wsparcie również zostanie mu zapewnione. Według wiceministra rząd ma przygotowane miejsca, do których będzie można takie osoby przenieść.
Wiceminister: jesteśmy gotowi pomóc sąsiadom, ruch na przejściu umiarkowany
- Jesteśmy gotowi pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce. W zależności od tego, jaka będzie potrzeba, będziemy kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego realizowali - podkreślił wiceszef MSWiA.
Jak poinformował, przygotowany jest także plan zabezpieczenia medycznego na wypadek przyjęcia ewentualnych rannych z Ukrainy. Wiceszef MSWiA zapytany, czy na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej pojawiają się osoby chcące szukać w Polsce schronienia, zaznaczył, że obecnie ruch jest umiarkowany. Dodał jednak, że - w związku z dynamicznym rozwojem sytuacji - ruch ten może się z godziny na godzinę pojawić.
- Musimy być na to gotowi. Myślę, że kluczowe będą najbliższe 24 godziny, jeżeli chodzi o te działania, które podejmujemy - ocenił Szefernaker. Wiceszef MSWiA zapewnił, że polska Straż Graniczna jest w pełnej gotowości. Dodał, że polska granica jest oczywiście otwarta.
Pytany o ewentualne nadzwyczajne zasady dotyczące pobytu obywateli Ukrainy w Polsce powiedział, że "na tę chwilę działamy w ramach zasad prawnych, które obowiązują".
- Jeżeli będą jakiekolwiek decyzje dotyczące korzystania z jakichś nadzwyczajnych przepisów, czy też jeżeli będzie decyzja o wprowadzeniu jakichś nadzwyczajnych przepisów - także tych związanych z migracją - będziemy o tym na bieżąco informować - zapewnił.
Odnosząc się do rosyjskiego ataku, Szefernaker ocenił, że Rosja realizuje czarne scenariusze. "Z punktu widzenia dzisiejszego świata najważniejsze jest to, żeby szybko napłynęły informacje o drastycznych sankcjach" - podkreślił wiceszef MSWiA.
Ataki wzdłuż granicy
O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podała w czwartek w nocy agencja Interfax-Ukraina.
Ukraińska straż graniczna przekazała, że wojska rosyjskie zaatakowały ukraińską granicę państwową z Rosją i Białorusią. "Atak na jednostki graniczne, patrole graniczne i punkty kontrolne odbywa się z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej. Do ataku doszło w obwodach ługańskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim i żytomierskim, a także z terytorium okupowanego Krymu" - poinformowała.
Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź