Na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu zamieszczono informację, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o specjalnym statusie: prawnych i socjalnych gwarancjach dla obywateli Polski w Ukrainie.
Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o specjalnym statusie Polaków. Za jej przyjęciem w drugim, ostatnim czytaniu głosowało 283 deputowanych, nikt nie zagłosował przeciwko ani nie wstrzymał się od głosu. 50 parlamentarzystów nie głosowało. Teraz ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej szef państwa, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".
Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających w Ukrainie.
Prawa te są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".
Ustawa o specjalnym statusie Polaków w Ukrainie
Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy.
Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.
Źródło: PAP