RCB: trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Punkt zakwaterowania dla uchodźców w dawnym szpitalu tymczasowym
Punkt zakwaterowania dla uchodźców w dawnym szpitalu tymczasowymAlina Kucharzewska
wideo 2/4
Alina KucharzewskaPunkt zakwaterowania dla uchodźców w dawnym szpitalu tymczasowym

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśliło w piątek, że trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. RCB podało przykłady linii fałszywych narracji stosowanych przez Rosję.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło, że w celu próby zdyskredytowania pomocy, jaka w Polsce udzielana jest ukraińskim uchodźcom, Rosja prowadzi działania dezinformujące. Aby uczulić na to obywateli, opublikowało na Twitterze kilka przykładów fałszywych narracji rosyjskich.

To między innymi linia narracji, że "polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy, aby przypodobać się USA i UE" lub że "UE nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania".

RCB ostrzega przed fałszywymi narracjami

W celu dezinformacji, jak podało RCB, stosowana jest też narracja, że "rząd obciąża budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, mieszkania i edukację", czy też że "wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków".

RCB przestrzegło również przed fałszywymi narracjami, których celem jest wzbudzanie niepokoju, jak taka, że "przyjmowanie uchodźców z Ukrainy doprowadzi do destabilizacji Polski i masowych protestów", czy że "polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości