Polska uruchomi projekt, w ramach którego od 2016 r. do naszego kraju ma zostać przesiedlonych 100 uchodźców syryjskich - poinformował w piątek wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Na początku grudnia UNHCR podał, że 28 państw przyjmie w sumie 100 tys. uchodźców. Szacuje się, że od początku konfliktu z Syrii z kraju uciekły ponad 3 mln osób.
- Bardzo istotnym tematem, zwłaszcza w sytuacji krytycznej, jaka panuje dziś w Syrii, jest realizacja dodatkowej rekomendacji dotyczącej włączenia się Polski do programu przesiedleń uchodźców, zwłaszcza uchodźców syryjskich - powiedział Piotr Stachańczyk podczas debaty "Polityka migracyjna Polski wobec wyzwań demograficznych".
- 9 grudnia podczas konferencji ministerialnej zorganizowanej przez UNHCR w Genewie, Polska zadeklarowała uruchomienie, na razie pilotażowego projektu, w którym od roku 2016 przesiedlonych do naszego kraju ma zostać 100 uchodźców - podkreślił wiceszef MSW.
Uciekły ponad 3 mln osób
Na początku grudnia wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres poinformował, że 28 krajów przyjmie ponad 100 tys. syryjskich uchodźców i wesprze sąsiadów Syrii, którzy udzielili gościny większości uciekinierów przed wojną.
Guterres powiedział, że UNHCR zamierza w najbliższej przyszłości umożliwić przesiedlenie do innych państw około jednej dziesiątej uchodźców, którzy znaleźli schronienie w krajach sąsiadujących z Syrią.
Od początku konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło 3,2-3,3 mln osób, a najwięcej uchodźców przyjęły: Liban, Jordania i Turcja. Na terenie 4-milionowego Libanu mieszka 1,5 mln syryjskich uchodźców.
W listopadzie UNHCR ogłosił w raporcie na temat sytuacji w Iraku i Syrii, że z powodu toczących się tam konfliktów uchodźcami stało się 13,6 mln osób. W Syrii jest 7,2 mln uchodźców wewnętrznych.
Autor: kg//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UNHCR | B. Diab