Sondaż dla UNHCR: polskie społeczeństwo jest zdecydowanie przychylne uchodźcom

Źródło:
UNHCR

Polskie społeczeństwo przychylnie odnosi się do uchodźców – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie oenzetowskiego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. 77 procent respondentów zgodziło się z twierdzeniem, że Polska powinna solidarnie wspierać tych, którzy z powodu wojen czy prześladowań zmuszeni są opuścić swój kraj. Na pytanie o to, czy osobiście pomogliby uchodźcom, pozytywnej odpowiedzi udzieliło 93 procent pytanych osób.

"UNHCR zbadało postawy społeczne w trzech aspektach: zbiorowego poczucia odpowiedzialności, rozumienia potrzeb i gotowości do osobistego zaangażowania" – czytamy w komunikacie agendy ONZ do spraw uchodźców. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez respondentów firmie Kantar, "polskie społeczeństwo jest zdecydowanie przychylne uchodźcom".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z twierdzeniem, że "Polska powinna wspierać tych, którzy uciekają z powodu wojny lub prześladowania, naruszania ich praw itp. ze względu na solidarność humanitarną" zdecydowanie zgodziło się 35 procent badanych. 42 procent udzieliło odpowiedzi "zgadzam się". 10 procent pytanych wyraziło wątpliwości. Z twierdzeniem nie zgodziło się łącznie 11 procent pytanych (w tym 4 procent zdecydowanie się nie zgodziło). 2 procent osób odpowiedziało, że "nie wie".

Polska powinna wspierać tych, którzy uciekają z powodu wojny lub prześladowania, naruszania ich praw itp. ze względu na solidarność humanitarnąUNHCR

CAŁY RAPORT Z SONDAŻEM DLA UNHCR

62 procent badanych nie obawia się, że uchodźcy zabiorą pracę Polakom, a 55 procent jest zdania, że wszyscy przybysze powinni mieć te same możliwości co polscy obywatele.

75 procent respondentów zgodziło się, że w polskim społeczeństwie powinno się chronić najsłabszych bez względu na ich pochodzenie lub narodowość (w tym 35 procent zdecydowanie się zgodziło). 8 procent badanych wyraziło przeciwną opinię, w tym 3 procent zdecydowanie odrzuciło takie twierdzenie.

Powinniśmy chronić najsłabsze osoby w naszym społeczeństwie bez względu na ich pochodzenie lub narodowośćUNHCR

Zdecydowana większość Polaków osobiście pomogłaby uchodźcom

Na pytanie, czy gdyby była taka możliwość, to osobiście pomogliby uchodźcom w jakiejkolwiek sprawie, pozytywnej odpowiedzi udzieliło 93 procent Polaków. (33 procent – "zdecydowanie tak", 60 procent - "prawdopodobnie tak", 3 procent – "prawdopodobnie nie", 2 procent – "zdecydowanie nie", 2 procent – "nie wiem")

Czy gdyby miał(a) P. taką możliwość, to czy osobiście pomógłby(-aby) P. uchodźcy w jakiejkolwiek sprawie?UNHCR

Współczucie dla osób opuszczających swój kraj z powodu wojny lub konfliktu zbrojnego wyraziło 89 procent pytanych, z powodu głodu – 93 procent, przed prześladowaniami na tle etnicznym lub religijnym – 83 procent, z powodu prześladowań ze względu na poglądy lub działalność polityczną – 74 procent, a ze względu na chęć dołączenia do członków rodziny – 71 procent.

"Polacy są na to o wiele bardziej gotowi, niż politykom mogło się wydawać"

"Te wyniki są podobne do rezultatów niemal identycznego sondażu, który UNHCR przeprowadził w 2013 roku. To oznacza, że kryzys humanitarny, który dotknął Europę na przełomie lat 2015/2016, zasadniczo nie zmienił postaw społecznych w Polsce. To może wydawać się zaskakujące, ale staje się bardziej zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę dwie rzeczy: po pierwsze – pytaliśmy o uchodźców, obierając to słowo z negatywnych konotacji; po drugie – gdy opadają złe emocje, włącza się empatia" – pisze UNHCR w raporcie.

- Nie zaskoczyły mnie te wyniki. Wielokrotnie byliśmy pod wrażeniem inicjatyw podejmowanych przez władze lokalne, organizacje pozarządowe czy zwykłych ludzi. To bardzo typowe dla polskiego społeczeństwa – mówiła Christine Goyer, przedstawicielka UNHCR w Polsce.

Jak dodała, "to, w jaki sposób Polska zwiększy swoje zaangażowanie w pomoc uchodźcom, zależy od rządu". - Każda forma pomocy jest ważna, ale bezpośredni dostęp do procedur azylowych dla osób uciekających przed wojną czy prześladowaniem jest kluczowy. Tak samo jak kluczowe są skuteczne programy integracyjne dla tych, którzy są już w Polsce. Myślę, że ten sondaż pokazał, że jako społeczeństwo, Polacy są na to o wiele bardziej gotowi, niż politykom mogło się wydawać – oceniła.

Sondaż został przeprowadzony w styczniu 2021 roku na 1000-osobowej reprezentatywnej grupie społeczeństwa. Sondaż na zlecenie UNHCR przeprowadziła firma Kantar.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: UNHCR

Pozostałe wiadomości
ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Huragan Milton zbliża się do Florydy. Prokurator generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Łukasza Mejzy. Najwyższa Izba Kontroli zaprezentuje w czwartek raport dotyczący afery wizowej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 10 października.

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Źródło:
PAP, TVN24

Do Florydy zbliża się potężny huragan Milton. To, jak wygląda ten żywioł z kosmosu, można zobaczyć na nagraniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, udostępnionym przez amerykańską agencję NASA.

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Źródło:
tvnmeteo.pl, CNN, Reuters

Roman Giertych, przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń PiS, przekazał w "Kropce nad i" w TVN24, że w czwartek rano odbędzie się "duża konferencja prasowa" kierowanego przez niego zespołu. Ma ona dotyczyć - jak stwierdził - "haraczu ojca Rydzyka".

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Źródło:
TVN24

Milton, huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, zmierza w kierunku Florydy. Niesie za sobą wiatr o prędkości do 215 km/h. Na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów. W związku ze zbliżaniem się żywiołu pojawiły się pierwsze tornada. Milton ma uderzyć we Florydę w nocy ze środy na czwartek.

Milton nadchodzi. "Ta burza nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej"

Milton nadchodzi. "Ta burza nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, AP, NBC, NHC

Przy rondzie Tybetu na Woli doszło do potrącenia pieszego. 47-letni mężczyzna z poważnymi obrażeniami został zabrany do szpitala. Sprawca wypadku uciekł. Po południu 31-latek podejrzewany o potrącenie został zatrzymany przez policję. Polska Agencja Prasowa podała, że jest to kierowca autobusu, który spadł kilka lat temu z mostu Grota-Roweckiego. Nieoficjalnie potwierdziliśmy tę informację.

31-latek zatrzymany po potrąceniu 47-latka to kierowca autobusu, który 4 lata temu spadł z mostu

31-latek zatrzymany po potrąceniu 47-latka to kierowca autobusu, który 4 lata temu spadł z mostu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

14-letnia dziewczynka została potrącona w Zielonej Górze w rejonie przejścia dla pieszych przez samochód osobowy. Stan poszkodowanej jest określany jako krytyczny. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Białoruski reżim zarekwirował stary dom rodzinny pełniącego obowiązki dyrektora Biełsatu Alaksieja Dzikawickiego - powiadomiło centrum Wiasna. Dzikawicki w rozmowie z TVN24 BiS ocenił, że to "cena za walkę z dyktaturą". Dodał, że bardzo wierzy w to, iż kiedyś uda się odzyskać dom, choć "będzie to możliwe dopiero w wolnej Białorusi". 

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Źródło:
TVN24 BiS, PAP

x-kom i Neonet podpisały umowę inwestycyjną, przewidującą docelowe przejęcie Neonetu przez x-kom, po uprzednim uzyskaniu niezbędnych zgód antymonopolowych i zatwierdzeniu układu z wierzycielami Neonetu - podał x-kom w komunikacie prasowym.

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Źródło:
PAP

Pięć osób trafiło na Krecie do szpitala po tym, jak wypili drinki omyłkowo zrobione z detergentu - informują lokalne media. Do zdarzenia doszło w pięciogwiazdkowym hotelu na Krecie, w sprawie wszczęte zostało śledztwo.

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Źródło:
ftnnews.com, neakriti.gr
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl