Tymczasowy areszt dla szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka i dwóch przedsiębiorców

Aktualizacja:
Autor:
js
/ prpb,
adso
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"
Pełnomocnicy: Rafał Baniak usłyszał zarzuty, nie przyznał się
Pełnomocnicy: Rafał Baniak usłyszał zarzuty, nie przyznał sięTVN24
wideo 2/3
TVN24Pełnomocnicy: Rafał Baniak usłyszał zarzuty, nie przyznał się

Wobec szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka oraz dwóch przedsiębiorców został zastosowany tymczasowy areszt - poinformowała w piątek po południu Prokuratura Krajowa. Były wiceminister skarbu usłyszał zarzuty między innymi kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Jego pełnomocnik przekazał, że Baniak nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i zapowiedział złożenie zażalenia na "całkowicie nieuzasadniony" środek zapobiegawczy.

W środę funkcjonariusze CBA na polecenie śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali cztery osoby: szefa Pracodawców RP, byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska oraz wizerunku) oraz trzech przedsiębiorców: Artura P., Wojciecha S. i Waldemara K.

"Prokurator przedstawił Rafałowi B., Arturowi P. oraz Wojciechowi S. zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, polecenia określonym osobom wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT w łącznej wysokości prawie 7 milionów złotych, popełnienie przestępstw karnoskarbowych oraz prania pieniędzy w łącznej wysokości prawie 4 milionów złotych" - poinformował w piątek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej szef Pracodawców RP usłyszał również zarzut powoływania się na wpływy. Rafał Baniak miał podjąć się pośrednictwa w załatwieniu sprawy, umożliwiając określonym spółkom kapitałowym uzyskanie zamówień publicznych, które polegały na zagospodarowaniu i przetwarzaniu odpadów pochodzących z Warszawy w zamian za łapówkę w wysokości 4 milionów 990 tysięcy złotych. Według śledczych uczynił sobie z nielegalnej działalności stałe źródło dochodu. "Ponadto Artur P. i Wojciech S. są podejrzani o udzielenie korzyści majątkowej w łącznej wysokości 4 milionów 990 tysięcy złotych w zamian za załatwienie sprawy polegającej na umożliwieniu określonym spółkom kapitałowym uzyskania zamówień publicznych polegających na zagospodarowaniu i przetwarzaniu odpadów pochodzących z Miasta Stołecznego Warszawy" - przekazała PK.

"Natomiast Waldemar K. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawienia stwierdzających nieprawdę faktur VAT na kwotę ponad 560 tysięcy złotych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych" - dodała prokuratura.

Jak dowiedział się nieoficjalnie w źródle związanym ze śledztwem portal tvn24.pl, poręczenie za Rafała Baniaka złożył Daniel Obajtek.

"Gazeta Wyborcza" napisała w niedzielę, że poręczenie osobiste złożył też metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Rafał BaniakTVN24

Tymczasowy areszt dla Baniaka i dwóch przedsiębiorców

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec Rafała B., Artura P. oraz Wojciecha S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację oraz stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie" - przekazała Prokuratura Krajowa.

Prokuratura nie wystosowała wniosku o areszt dla czwartego z zatrzymanych, Waldemara K.

Ustalenia prokuratury

Według ustaleń śledczych od sierpnia 2020 roku do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawa. "Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B." - podała Prokuratura Krajowa.

"W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych" - dodała PK.

Jak ustalili prokuratorzy ze śląskiego wydziału PK, uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej przez byłego wiceministra skarbu i aktualnego szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka. "Z ustaleń śledztwa wynika, że Rafał B., w zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawy domagał się od przedstawicieli firm 5 procent łapówki od wartości tych zamówień. W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe" - poinformowała PK.

"W toku postępowania prokurator ustalił, że aby pozyskać pieniądze na łapówki w przestępczy proceder podejrzani zaangażowali szereg podmiotów i osób, które wystawiały faktury obejmujące fikcyjne usługi gotowości do wynajmu maszyn do utylizacji śmieci. Następnie na podstawie tych faktur, spółki z grupy kapitałowej zarządzanej przez podejrzanych Artura P i Wojciecha S. przelewały pieniądze, które były następnie wypłacane w gotówce przez przedstawicieli tych firm" - tłumaczyła prokuratura.

Rafał BaniakTVN24

Dodatkowo śledczy ustalili, że pieniądze przekazywano następnie Baniakowi. "W zamian za to reprezentanci firm wystawiających fikcyjne faktury otrzymywali wynagrodzenie w wysokości około 20 procent wartości tych faktur. W ten sposób wystawiono łącznie kilkadziesiąt nierzetelnych faktur o wartości prawie 7 milionów złotych, co pozwoliło sprawcom wygenerować środki finansowe przeznaczone na wręczanie korzyści majątkowych" - przekazała PK.

"W toku śledztwa prokurator ustalił, że ostatnia transza łapówki w wysokości 300 tysięcy złotych w gotówce została przekazana Rafałowi B. w grudniu 2022 roku, natomiast łącznie od stycznia 2021 roku do grudnia 2022 roku Rafał B. i współdziałające z nim osoby uzyskały korzyści majątkowe o wartości nie mniejszej niż 4 miliony 990 tysięcy złotych. Pieniądze te były przekazywane każdorazowo w gotówce w trakcie spotkań towarzyskich" - dodano.

Niewykluczone dalsze zatrzymania

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej wskazał, że do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już 10 stycznia 2023 roku. "Wówczas na polecenie prokuratora zatrzymano siedem osób. Wykonane z ich udziałem czynności potwierdziły ustalenia śledztwa oraz ujawniły kolejne osoby zaangażowane w przestępczy proceder. Wówczas wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - przypomniała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia. Jak podkreślili prokuratorzy, niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Adwokat Baniaka: złożymy zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu

W nocy z czwartku na piątek zakończyło się posiedzenie aresztowe sądu. Maciej Zaborowski, pełnomocnik Baniaka, powiedział w piątek w rozmowie z PAP, że jego klient nie przyznaje się do postawionych zarzutów, a tymczasowe aresztowanie szefa Pracodawców RP jest "całkowicie nieuzasadnione".

- W przyszłym tygodniu złożymy zażalenie na tę decyzję sądu - przekazał. - Mamy nadzieję, że sąd drugiej instancji zrezygnuje ze środka zapobiegawczego lub orzeknie wolnościowy - dodał.

Oświadczenie Rady Pracodawców RP

Oświadczenie w sprawie postanowienia Sądu Rejonowego w Katowicach wydała Rada Pracodawców RP. Czytamy w nim, że wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec tej decyzji. "Od początku podkreślaliśmy, że sposób postępowania organów ścigania w tej sprawie narusza podstawowe standardy państwa prawa i możliwości obrony obywatela zachowując zasady poszanowania społecznego" - dodano.

"Po raz kolejny wskazujemy, że Rafał Baniak nie unikał organów ścigania i w każdej chwili mógł stawić się na wezwanie śledczych, bez potrzeby stosowania jakiegokolwiek przymusu. Uważamy, że tak dotkliwe środki, jak zatrzymanie i areszt, to budowanie atmosfery zastraszania i podejrzliwości wobec osoby publicznej. To przymus zupełnie nieuzasadniony w przypadku tak szanowanej osoby" - napisała w oświadczeniu Rada Pracodawców RP.

"Protestujemy przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania tak dotkliwych środków, bez wystarczającego uzasadnienia. Nie przesądzamy o winie. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że Rafał Baniak dowiedzie swojej niewinności przed niezależnym i niezawisłym sądem" - dodała.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE PRACODAWCÓW RP

Apel Rady Przedsiębiorczości

Wcześniej apel o niestosowanie tymczasowego aresztu wobec Baniaka zgłosiła Rada Przedsiębiorczości. "Rafał Baniak pozostaje do pełnej dyspozycji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nie będzie uchylał się od udziału w czynnościach prowadzonych przez sąd, czy prokuraturę. Nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania i stawi się na każde wezwanie organów śledczych" - czytamy w oświadczeniu.

Apel Rady Przedsiębiorczości

"Chcemy podkreślić, że nie przesądzamy o winie Rafała Baniaka. Jednak uważamy, że stosowanie najostrzejszego środka w postaci aresztowania tymczasowego jest w tym przypadku nieuzasadnionym nadużywaniem środków przymusu" - dodano w oświadczeniu.

Rafał Baniak - kim jest?

Rafał Baniak w latach 2002-2003 pełnił funkcję doradcy ministra pracy i polityki społecznej. W okresie 2003-2004 był radcą wiceprezesa Rady Ministrów oraz p.o. dyrektora sekretariatu wiceprezesa Rady Ministrów Jerzego Hausnera. Od 14 maja 2004 roku do 17 listopada 2005 roku zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej. 

W 2006 roku został dyrektorem departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan, a następnie doradcą prezydenta i zastępcą dyrektora generalnego w Konfederacji Pracodawców Polskich.

W latach 2007-2011 pełnił funkcję podsekretarza stanu w resorcie gospodarki, a w latach 2011-2015 - podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb, adso

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości