Twitter zalały gratulacje dla Donalda Tuska. Z Polski i zagranicy

Fala gratulacji dla Donalda Tuska

David Cameron, Dalia Grybauskaite, Jean-Claude Juncker za pośrednictwem Twittera wyrazili zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polscy politycy nie pozostali w tyle: gratulacje posypały się od przedstawicieli najróżniejszych opcji politycznych.

O wyborze Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej mówiło się w ostatnim czasie bardzo dużo - na polskiego premiera jako faworyta wskazywały czołowe europejskie media.

Na ostateczną decyzję trzeba było jednak zaczekać do sobotniego wieczoru, kiedy po obradach przywódców UE ogłoszono oficjalnie ostateczną decyzję w sprawie obsady dwóch kluczowych stanowisk unijnych: szefa Rady Europejskiej i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Fotel "prezydenta" Unii rzeczywiście przypadł w udziale polskiemu premierowi.

Obrady unijnych przywódców na bieżąco komentowali użytkownicy Twittera, w tym politycy zarówno polscy, jak i europejscy.

Pierwsze gratulacje dla szefa polskiego rządu pojawiły się jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej decyzji. Z gratulacjami pośpieszyli Adam Szejnfeld (PO) i Paweł Kowal (Polska Razem):

Adam Szejnfeld pochwalił się następnie tym, że jako jeden z pierwszych ogłosił, kto zostanie nowym szefem RE:

Doniesienia krążące po mediach społecznościowych zostały w końcu potwierdzone przez obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya na Twitterze. Chwilę później, na konferencji prasowej oficjalnie przedstawił on już Donalda Tuska jako szefa RE i Federikę Mogherini, która stanie na czele unijnej dyplomacji.

Na Twitterze posypały się gratulacje: zarówno od polskich polityków, jak i zagranicznych.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał: "Bardzo się cieszę, że będę mógł współpracować z moim przyjacielem Donaldem Tuskiem":

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron również pogratulował Tuskowi. Napisał przy tym, że z radością przyjął słowa polskiego premiera o tym, iż zamierza uważnie wsłuchiwać się w głos Wielkiej Brytanii:

Gratulacje złożyła też prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė:

Polscy politycy nie pozostali w tyle. Ciepłe słowa w stronę premiera popłynęły od przedstawicieli najróżniejszych partii politycznych:

Gratulacje złożyli również członkowie rządu:

Autor: kg / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości