Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej. Adamczyk w pozwie kwestionował między innymi powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta - poinformowało biuro prasowe publicznego nadawcy.
Jak poinformowano w komunikacie, "16 grudnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej o uchylenie lub uznanie za nieważne bądź nieistniejące uchwał Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonującego uprawnienia właścicielskie na Walnym Zgromadzeniu Spółki w dniu 19 grudnia 2023 roku".
"Na mocy tych uchwał odwołano dotychczasowe władze TVP, tj. prezesa zarządu Mateusza Matyszkowicza i ówczesnych członków Rady Nadzorczej, oraz powołano nowych członków Rady Nadzorczej" - przypomniano.
Przekazano także, że "Adamczyk w tym samym pozwie kwestionował również powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta". Poinformowano, że "sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał na brak legitymacji czynnej powoda do złożenia powództwa w tej sprawie, co było zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez TVP. Spółka wskazywała m.in., że Adamczyk nigdy nie został skutecznie powołany na prezesa zarządu Telewizji Polskiej". Wyrok nie jest prawomocny.
Zmiany w mediach publicznych
19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał ówczesny szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Prezesem zarządu TVP powołanym wówczas przez Radę Nadzorczą spółki został Tomasz Sygut. Michała Adamczyka na prezesa TVP powołała Rada Mediów Narodowych w ówczesnym składzie 26 grudnia 2023 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz