Posłowie PiS nie mają sobie równych. Przynajmniej, jeśli chodzi o zapadające w pamięć wypowiedzi, które potem są na ustach całej Polski. Tak było m.in. ze słynną kwestią Nelli Rokity, która mówiła o „rozkroku premiera Tuska”. W środę została doceniona - Rokita została laureatką 13. edycji plebiscytu Radiowej "Trójki" Srebrne Usta za rok 2008. Tuż za nią uplasowali się Tadeusz Cymański "naciski, naciski" i Elżbieta Kruk "coś tam, coś tam".
Laureatów plebiscytu wybierają słuchacze III Programu Polskiego Radia. Nagradzane są najbardziej zaskakujące, bulwersujące, zabawne i trafne wypowiedzi polskich polityków.
Słuchacze wyróżnili Nelli Rokitę za wypowiedź podczas jednej z sejmowych debat: "Panie Premierze, mam wrażenie i to nie tylko ja mam to wrażenie w Polsce, że często Pan stoi w rozkroku".
"Naciski, naciski, a przecieki?"
Laureat drugiego miejsca w plebiscycie poseł PiS Tadeusz Cymański został nagrodzony za zadane z trybuny sejmowej pytanie: "Dlaczego naciski, naciski, a przecieki, dlaczego przecieków nie ma badanych?".
"Potrafię coś tam coś tam"
Trzecie miejsce przyznano posłance PiS Elżbiecie Kruk za wypowiedź: "Ja potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam, proszę mnie zbadać alkomatem".
Wśród nominowanych w tym roku znaleźli się także Andrzej Czuma, Elżbieta Jakubiak, Ryszard Kalisz, Sebastian Karpiniuk, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak i Donald Tusk.
"Mowa jest srebrem, a milczenie złotem"
Pomysł "Srebrnych Ust" narodził się na początku 1992 roku. Jego inicjatorką jest dziennikarka radiowej "Trójki" Beata Michniewicz. Inspiracją do nazwania konkursu - "Srebrne Usta" jest przysłowie: "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Symboliczną nagrodą w plebiscycie są statuetki autorstwa Krzysztofa Brzezińskiego, w całości wykonane ze srebra.
Srebronoustni Wałęsa i Lepper
W poprzednich edycjach zdobywcami Srebrnych Ust byli m.in. Lech Wałęsa, Marek Borowski, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Janusz Korwin-Mikke, Jurek Owsiak, Waldemar Pawlak, Leszek Miller, Władysław Bartoszewski, Jan Maria Rokita, Zyta Gilowska, Donald Tusk, Tomasz Nałęcz, Józef Zych, Andrzej Lepper, Aleksander Kwaśniewski oraz Jarosław Kaczyński. Nagród nie przyznawano w latach 1997-2000.
Źródło: PAP, Polskie Radio, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24