- Będę miał serię rozmów dotyczących przede wszystkim sytuacji za wschodnią granicą - poinformował premier Donald Tusk we wtorek przed rozpoczęciem obrad Rady Ministrów. Dziś rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkał się też z szefem niemieckiej CDU Friedrichem Merzem. Temat wojny na Ukrainie ma też poruszyć z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w czwartek.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że jednym z tematów, omawianych podczas posiedzenia Rady Ministrów, będzie rozpoczynająca się wraz z nowym rokiem polska prezydencja w Radzie UE. Podczas posiedzenia miały zostać przyjęte priorytety na ten czas.
- Będę miał serię rozmów dotyczących przede wszystkim sytuacji za wschodnią granicą. Nasza prezydencja będzie współodpowiedzialna za to, jak będzie wyglądała sytuacja negocjacji, jakie być może rozpoczną się zimą tego roku - powiedział Tusk. Szef Rady Ministrów potwierdził wówczas dzisiejszą rozmowę o tym z Wołodymyrem Zełenskim.
Zełenski: omówiliśmy postępy Ukrainy
"Rozmawiałem z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Podziękowałem mu za niezmienne wsparcie przyjaznej Polski oraz realizację kolejnego pakietu pomocy wojskowej" - napisał Zełenski na X po telefonicznej rozmowie z Tuskiem.
"Omówiliśmy postępy Ukrainy na ścieżce integracji europejskiej oraz priorytety półrocznego przewodnictwa Polski w Radzie UE, które rozpocznie się w styczniu. Uzgodniliśmy wymianę wizyt w najbliższej przyszłości w celu lepszej koordynacji naszych wspólnych działań" - powiadomił ukraiński prezydent. Źródła PAP informują, że do spotkanie Zełenskiego z Tuskiem twarzą w twarz może dojść w najbliższych dniach i najprawdopodobniej po stronie ukraińskiej. Prezydent Ukrainy po poprzedniej rozmowie telefonicznej z premierem Polski 20 listopada zapowiadał, że ich spotkanie odbędzie się jeszcze przed końcem roku.
Zełenski ujawnił wówczas, że rozmawiał z Tuskiem o oczekiwaniach Ukrainy w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE na początku 2025 roku.
"Seria spotkań" Tuska
Premier rozmawiał również we wtorek z szefem CDU, być może kolejnym kanclerzem Niemiec, Friedrichem Merzem, który przyjechał do Warszawy prosto z Kijowa, gdzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy. Spotkanie w Kijowie było jednym z tematów rozmów Tuska i Merza.
Merz przed wizytą w Ukrainie i Warszawie, w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF, potwierdził zamiar powołania grupy kontaktowej z udziałem Polski w celu koordynowania europejskiej polityki wobec Ukrainy.
Premier poinformował też, że "pojutrze (w czwartek) będzie u nas prezydent Francji Emmanuel Macron, który będzie chciał poinformować o rezultatach rozmów paryskich". Tusk wyjaśnił, że chodzi o spotkanie Macrona z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem i Zełenskim w Paryżu.
CZYTAJ TEŻ: Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu
- Jestem w stałym kontakcie z naszymi skandynawsko-bałtyckimi sojusznikami, którzy widzą w Polsce i polskiej prezydencji lidera przyszłych działań, których efektem końcowym, mam nadzieję, będzie pokój - podkreślił. Tusk przekazał, że rozmawiał z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Dodał, że za kilkanaście godzin w stolicy będzie premier Estonii Kristen Michal, z którym spotkanie ma odbyć w środę. - Na początku prezydencji będziemy gościli w Warszawie premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. Ja udam się do Oslo do premiera Norwegii (Jonasa Gahra Stoere - red.) - poinformował premier.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w drugiej połowie 2011 roku. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz będzie to czynić od stycznia do końca czerwca 2025 roku.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KPRM