TVN24 | Polska

Sprawa w Trybunale Konstytucyjnym z wniosku premiera ponownie odroczona

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rzecznik rządu: premier złożył wniosek do TK dotyczący kwestii wyższości konstytucji nad prawem unijnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik rządu: premier złożył wniosek do TK dotyczący kwestii wyższości konstytucji nad prawem unijnym (wypowiedź z końca marca)

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym została przełożona na 31 sierpnia. To kolejna zmiana w tej samej sprawie. Wcześniej Trybunał miał zająć się nią 15 lipca i 3 sierpnia.

Sprawę wyższości prawa unijnego nad krajowym TK zaczął rozpoznawać 13 lipca w składzie pięciorga sędziów pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sędzią sprawozdawcą był Bartłomiej Sochański. W składzie znaleźli się też sędziowie: Leon Kieres (według danych na stronie TK jego kadencja kończy się 23 lipca tego roku), Jakub Stelina i Michał Warciński.

Chodzi o wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kolejna zmiana terminu sprawy z wniosku premiera

Rozprawa pierwotnie przerwana do 15 lipca, następnie przełożona na 3 sierpnia, odbędzie się - według najnowszych informacji z wokandy Trybunału Konstytucyjnego - 31 sierpnia o godzinie 12 w pełnym składzie sędziowskim.

O zmianie składu na pełny informowaliśmy 15 lipca.

Posiedzenie TK w sprawie wniosku premiera z datą 31 sierpniatrybunal.gov.pl

Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego

Wniosek premiera został sformułowany po wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej - zarzuty sprowadzają się między innymi do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Rzecznik rządu Piotr Mueller opisywał, że wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

>> Trybunał Konstytucyjny opublikował wniosek premiera. Reakcja na orzeczenie TSUE

Trybunał KonstytucyjnyTVN24

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu między innymi uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny.

We wniosku uznano, że takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też między innymi normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

ZOBACZ WNIOSEK PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Zastrzeżenia konstytucyjne premiera wzbudził też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał KRS w sprawie powołania sędziów.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24