MSZ "w ostatnim roku zaktywizowało wysiłki" na rzecz odzyskania wraku tupolewa, a obecnie "prowadzone są prace analityczne zmierzające do wypracowania konkluzji w zakresie dostępnych mechanizmów, które mogłyby być najbardziej skuteczne dla realizacji celu" - odpowiada wiceszef MSZ na interpelację złożoną przez posła PO.
Interpelację do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza skierował 20 września poseł PO Paweł Olszewski. Pytał w niej m.in. o to, jakie działania zostały podjęte w celu odzyskania wraku prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., oraz kiedy ten wróci do Polski.
Odpowiedź resortu
W imieniu ministra spraw zagranicznych odpowiedzi na interpelację udzielił sekretarz stanu Jan Dziedziczak.
Napisał, że MSZ "w ostatnim roku zaktywizowało wysiłki na rzecz sprowadzenia do Polski wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154M". Zaznaczył, że do strony rosyjskiej wysłano szereg not, w których Polska przedstawia "konkretne argumenty, uzasadniające potrzebę jak najszybszego powrotu wraku do Polski".
Poinformował, że w 2016 r. dwukrotnie odbywały się rozmowy ws. wraku Tu-154M na poziomie wiceministrów Polski i Rosji. O jego zwrot wielokrotnie apelować miał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodatkowo szef dyplomacji miał "szczegółowo omawiać ten temat" w NATO z sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym.
Działania mające na celu odzyskanie wraku miała podejmować także Prokuratura Generalna.
Jest projekt porozumienia
"Pragnę poinformować, że strona polska opracowała projekt Porozumienia między Rządem RP a Rządem FR w sprawie udzielenia wsparcia siłom zbrojnym RP przez siły zbrojne FR w sprowadzeniu szczątków samolotu państwowego TU-154 M. Organem wiodącym jest Minister Obrony Narodowej" - poinformował Dziedziczak w imieniu MSZ. Jak dodał, resort spraw zagranicznych notyfikował dokument w Ambasadzie Rosji w Warszawie 6 maja 2013 r.
Sekretarz stanu w MSZ zaznaczył, że 28 stycznia 2016 r. z inicjatywy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odbyło się posiedzenie Resortowego Zespołu MON ds. sprowadzenia szczątków wraku z Rosji, w którym uczestniczyli również przedstawiciele: MSZ, Ministerstwa Finansów i Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
"Obecnie w MSZ prowadzone są prace analityczne, zmierzające do wypracowania konkluzji w zakresie dostępnych mechanizmów, które mogłyby być najbardziej skuteczne dla realizacji celu, jakim jest odzyskanie wraku samolotu Tu-154M przez stronę polską" - podsumował Dziedziczak.
Autor: mw//rzw / Źródło: tvn24