TVN24 | Polska

Marszałek Tomasz Grodzki o spotkaniu z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem: byliśmy zgodni, że wolne media to filar demokracji

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Grodzki o spotkaniu z doradcą Departamentu Stanu: byliśmy zgodni, że wolne media to jeden z niezbędnych filarów demokracjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Grodzki: spotkaniu z doradcą Departamentu Stanu: byliśmy zgodni, że wolne media to jeden z niezbędnych filarów demokracji

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet jasno powiedział, że zamach na wolne media to będzie poważne ostrzeżenie dla Ameryki, że Polska zbacza definitywnie z drogi rozwoju demokratycznego i opuszcza rodzinę wolnego świata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska). Odniósł się do kwestii projektu ustawy anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w zeszły czwartek z przebywającym wówczas w Polsce doradcą Departamentu Stanu USA Derekiem Cholletem. W poniedziałkowych "Faktach po Faktach" Grodzki został zapytany o przebieg rozmowy, w tym na temat projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS, który w zgodnej opinii komentatorów wymierzony jest w niezależność TVN.

- Byliśmy całkowicie zgodni, że wolna prasa, wolne media - choć politycy zwykle mają zastrzeżenia do tych czy innych mediów - (...) one są jednym z niezbędnych filarów demokracji - powiedział marszałek. Dodał, że "co do tego nie było cienia wątpliwości".

OGLĄDAJ WSZYSTKIE WYDANIA "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24 GO

Grodzki o słowach Cholleta

Grodzki podkreślił, że Chollet to bardzo doświadczony amerykański dyplomata, który ma bezpośredni dostęp do sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. - On (Chollet - red.) jasno powiedział, że zamach na wolne media to będzie dla Ameryki - która nie tylko strzeże, ale stara się rozszerzać fundamentalne wartości demokratyczne tam, gdzie tylko jest to możliwe - to będzie poważne ostrzeżenie dla Ameryki, że Polska zbacza definitywnie z drogi rozwoju demokratycznego i opuszcza rodzinę wolnego świata, więc konsekwencje mogą być niezwykle poważne - powiedział marszałek Senatu.

- A jak uczy historia, kto zaczyna wojnę z Ameryką, zwykle nie najlepiej kończy. Jest na to sporo przykładów. Nie mówię tu oczywiście o wojnie w rozumieniu militarnym, ale wojna ekonomiczna czy zniechęcanie potężnych amerykańskich inwestorów do inwestowania w Polsce to jest ewidentne szkodzenie naszemu krajowi - zauważył marszałek.

Grodzki podkreślił, że "i rząd, i władza - partia rządząca - powinny się jak najszybciej ogarnąć i porzucić te idiotyczne plany".

Koncesja dla TVN24 i projekt ustawy anty-TVN - o co chodzi?

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.

PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN. RAPORT TVN24.PL >>>

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Koncesja wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w czwartek dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Senat RP