Lex TVN nie przykryje fali nepotyzmu, która rozlewa się po spółkach Skarbu Państwa w rozmiarze do tej pory niespotykanym - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL. Wspólnie z rzecznikiem partii Miłoszem Motyką przedstawili listę osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, które w spółkach Skarbu Państwa lub spółkach córkach Skarbu Państwa zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. To ponad 350 nazwisk.
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i rzecznik partii Miłosz Motyka zaprezentowali na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie listę "tłustych kotów", czyli osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością lub też ich rodzin, którzy w spółkach Skarbu Państwa lub spółkach córkach Skarbu Państwa zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. Przekazali, że na liście znalazło się 357 nazwisk.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
"Lex TVN nie przykryje fali nepotyzmu"
Zgorzelski powiedział, że "lex TVN nie przykryje fali nepotyzmu, która rozlewa się po spółkach Skarbu Państwa w rozmiarze do tej pory niespotykanym".
- Będziemy się domagali wyjaśnień, czy stosowanie zasady "zamiast fachowców dajemy PiS-owców" nie odbija się na wartości spółek Skarbu Państwa - dodał wicemarszałek Sejmu.
"Pieniądze i spółki to jest prawdziwa nazwa PiS-u, który dzisiaj rządzi Polską"
Miłosz Motyka mówił, że "kolesiostwo i nepotyzm to jest dzisiaj esencja partii władzy, partii rządzącej". - Trudno znaleźć spółkę Skarbu Państwa z grupy kapitałowej Skarbu Państwa, trudno znaleźć nawet spółkę córkę Skarbu Państwa, w której nie byłoby działacza PiS, polityka, radnego, byłego radnego, byłego posła, byłego senatora, rodziny posłów i senatorów. Ci politycy PiS-u obsiedli spółki Skarbu Państwa dokumentnie - powiedział.
- Pieniądze i spółki to jest prawdziwa nazwa PiS-u, który dzisiaj rządzi Polską - dodał.
Tłumaczył, że na liście są "rodziny posłów, którzy nie chcą się poddać uchwale Jarosława Kaczyńskiego, (...) są byli radni, są obecni radni chociażby z Dolnego Śląska".
Motyka, odpowiadając na pytania dziennikarzy, precyzował, że zaprezentowana lista "to są stanowiska tylko w radach nadzorczych i zarządach, nawet nie mówimy o stanowiskach dyrektorskich". Tłumaczył, że lista dotyczy osób zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa i spółkach córkach Skarbu Państwa".
- Ta lista na pewno nie jest kompletna, bo dostajemy sygnały, że wielu prominentnych polityków PiS, niebędących fachowcami, jest tam z politycznego nadania - dodał rzecznik PSL.
Kto znalazł się wśród "tłustych kotów"?
Wśród 357 nazwisk, które znalazły się na liście zaprezentowanej przez PSL, znaleźli się między innymi: Renata Stefaniuk, żona posła PiS Dariusza Stefaniuka, Patrycja Kotecka, żona ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Janina Goss, uchodząca za jedną z najbliższych osób w otoczeniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Maciej Łopiński, który w przeszłości był szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a niedawno był pełniącym obowiązki prezesa TVP, Emilia Hermaszewska, żona europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, Antoni Duda, stryj prezydenta Andrzeja Dudy, Wojciech Jasiński, w przeszłości prezes PKN Orlen i minister skarbu, Rafał Mucha, brat Pawła Muchy, do 2020 roku zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, a obecnie przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU czy Marcin Szczudło, mąż posłanki Aleksandry Szczudło.
Uchwała Prawa i Sprawiedliwości
Na początku lipca na kongresie PiS przyjęto uchwałę, która ma na celu walkę z nepotyzmem.
Dokument przewiduje, że "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa". Zgodnie z uchwałą zakazuje się także "zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców".
Autorka/Autor: mjz//now
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24