TVN24 | Polska

Minister chce "pomóc kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady". Przekazał projekt Kaczyńskiemu

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

Przekazałem ważny projekt rozwiązań, które mają na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady - poinformował Michał Wójcik, minister bez teki w kancelarii premiera i wiceszef Solidarnej Polski.

Projekt - poinformował Wójcik - dostał prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin.

Z nieoficjalnych informacji Polskie Agencji Prasowej wynika, że projekt porusza między innymi kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie Solidarna Polska zabiega już od kilku miesięcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wyrok Trybunału opublikowany

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku dotyczący aborcji. TK orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Oznacza to, że kobiety, mimo ciężkich wad płodu, będą musiały rodzić.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ziobryści wymyślili hospicja perinatalne? Nie, istnieją od kilkunastu lat

Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Wcześniej w środę, po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku, na ulice wielu miast wyszły demonstracje w ramach protestu przeciw decyzji TK dotyczącej dopuszczalności aborcji.

Protesty kobietTVN24

Autor:ads//now

Źródło: PAP, tvn24.pl