Kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych - orzekł w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.
Oto kluczowe przepisy nowelizacji niezgodne z konstytucją:
- zapis o wymogu większości 2/3 głosów do wydania wyroku w pełnym składzie. - Konstytucja nie daje podstaw do różnicowania większości głosów niezbędnej do wyroku w pełnym składzie - powiedział sędzia Stanisław Biernat w uzasadnieniu.
- zapis, że pełny skład TK to minimum 13 sędziów. - Ustawodawca nie ma pełnej swobody przy ustalaniu składów orzekających, bo musi m.in. zapewniać ich efektywność - wyjaśnił sędzia Biernat.
- brak vacatio legis w nowelizacji ustawy. - Nie wykazano ważnego interesu publicznego dla braku vacatio legis w noweli - powiedział w uzasadnieniu sędzia Biernat. - To niedopuszczalne obejście konstytucji - dodał.
- możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm
- uchylenie przepisów o zgłaszaniu kandydatów na sędziów TK
- możliwość wszczynania "dyscyplinarki" wobec sędziego TK na wniosek prezydenta RP lub ministra sprawiedliwości
- przepisy o rozpoznawaniu spraw według kolejności wpływu. - Tempo badania spraw w TK zależy od ich skomplikowania, a nie od daty wpływu - mówił Biernat.
- wydłużenie terminów na rozpatrzenie spraw w TK. - Wymóg długiego czekania na rozprawę w TK nie uwzględnia specyfiki spraw - powiedział Biernat. - To niedopuszczalna ingerencja władzy ustawodawczej w niezależność TK - dodał.
- usunięcie z ustawy o TK rozdziału o stwierdzeniu przez Trybunał przeszkody w sprawowaniu funkcji prezydenta RP
- uchylenie z katalogu kar dyscyplinarnych złożenia sędziego z urzędu
- przepisy przejściowe dotyczące trybu rozpatrywania spraw w toku
- wykreślenie złożenia sędziego TK z urzędu z katalogu kar dyscyplinarnych
- uchylenie przepisu dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego TK za działania przed objęciem stanowiska
- wprowadzenie przygotowywania wniosku o wygaśnięcie mandatu sędziego przez Zgromadzenie Ogólne TK
- przepisy dotyczące podejmowania uchwał przez Zgromadzenie Ogólne TK
Naruszenie zasad legislacji
TK uznał także, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Prezes Trybunału prof. Rzepliński podsumował, że nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie". - Sejm naruszył zasady legislacji, m.in. tempem pracy przy noweli i nieopiniowaniem projektu przez właściwe organy - powiedział w uzasadnieniu sędzia Stanisław Biernat.
Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie TK Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski (2 z 3 sędziów wybranych w grudniu ub.r. przez obecny Sejm).
Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24, PAP