Elementarny brak szacunku dla prawa - tak między innymi nazywa zachodnia prasa zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Komentatorzy podkreślają, że to nie koniec emocji, ponieważ zbliża się opinia Komisji Weneckiej. Opinia ta, jak podejrzewają przedstawiciele zachodnich mediów, nie będzie dla polskiego rządu łaskawa. Materiał programu "Fakty z zagranicy" TVN24 BiS.
Zagraniczne media w ostrych słowach komentują zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
"Niech nikt nie liczy na to, że się wycofamy" - ta wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wprowadza czytelników opiniotwórczego magazynu "Politico" w artykuł o sytuacji w Polsce na forum międzynarodowym. Jan Cieński, autor tekstu, przestrzega: "Słabnąca pozycja Polski na forum unijnym może doprowadzić do osłabienia jej pozycji w NATO".
"Brak poszanowania prawa"
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poświęca wiele miejsca obecnej sytuacji w Polsce. Jeszcze przed ogłoszeniem w środę orzeczenia przez TK, gazeta napisała: "Działania narodowych konserwatystów pokazują ogólny brak poszanowania dla prawa, państwowych instytucji i tych, którzy myślą inaczej. Dlatego głęboko ranią Polskę, uważając równocześnie, że odpowiadają za to inni".
Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, relacjonujący z Warszawy Konrad Schuller ocenia, że "ten wyrok może wywołać tylko śmiech Beaty Szydło".
Amerykański "Wall Street Journal" opisuje zachowanie "głównego rozgrywającego" konfliktu w Polsce - prezesa PiS. "Kaczyński odrzucił zarzuty płynące z zagranicy i porównuje je do nacisków na Polskę wywieranych kiedyś przez Związek Radziecki" - pisze "WSJ".
Oczekiwanie na werdykt Komisji Weneckiej
Zagraniczna prasa podkreśla wagę opinii Komisji Weneckiej, która ma przybrać ostateczną formę w nadchodzących dniach. Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej w Strasburgu zaapelowali do rządu Beaty Szydło, żeby respektował zalecenia komisji.
Zdaniem europosłów PO, ta sytuacja nie tylko szkodzi wizerunkowi Polski, ale również interesom kraju w instytucjach europejskich. Polsce może grozić kara finansowa, jeśli Komisja Europejska podejmie nieformalne kroki. KE oczekuje decyzji Komisji Weneckiej.
Autor: tmw/ja / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS