"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera: Kaczyński nakłonił mnie do wręczenia 50 tys. zł w kopercie

[object Object]
"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera
wideo 2/35

Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych w gotówce, w kopercie, przeznaczonych dla księdza z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Chodziło o budowę drapacza chmur w Warszawie - czytamy w piątkowym wydaniu "Gazety Wyborczej". - Spodziewam się dzisiaj jakiejś reakcji - powiedział w TVN24 współautor artykułu, Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej", pytany o stanowisko PiS w tej sprawie.

"Gazeta Wyborcza" przytacza zeznania Geralda Birgfellnera z poniedziałku 11 lutego, podkreślając, że zostały one złożone pod groźbą odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

"W tym czasie, myślę, że to było w lutym 2018 r., kiedy sprawa była dalece zaawansowana i byliśmy w trakcie negocjacji, kancelaria Baker McKenzie (wynajęta do prawnej obsługi inwestycji spółki Srebrna) poleciła mi, że potrzebuje uchwały spółki Srebrna oraz właściciela spółki Srebrna, czyli fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Baker McKenzie przygotowała treść takiej uchwały. Jarosław Kaczyński powiedział, że potrzebuje pełnomocnictwa od spółki Srebrna do podpisania tej uchwały. Chodzi dokładnie o uchwałę rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego" - tak "Gazeta Wyborcza" cytuje zeznania austriackiego biznesmena.

"W imieniu Instytutu Lecha Kaczyńskiego Jarosław Kaczyński sam podpisał te uchwały. To były trzy uchwały, one są w posiadaniu mecenasa [chodzi o zgodę na zaciągnięcie kredytu na 300 mln euro i rozpoczęcie inwestycji - red.]. Jarosław Kaczyński w imieniu fundacji im. Lecha Kaczyńskiego podpisał te uchwały z dwiema innymi osobami" - miał mówić Birgfellner.

50 tys. w kopercie trafiło na Nowogrodzką

Zgodnie z zeznaniami Birgfellnera przytoczonymi przez "GW" Kaczyński powiedział mu, że "musi mieć jeszcze podpis księdza, który jest członkiem rady tej fundacji, ale powiedział, że zanim ten ksiądz podpisze, to trzeba mu zapłacić".

"Chodzi o pana Rafała Sawicza" - dodał Birgfellner.

"Zapytałem Jarosława Kaczyńskiego, ile musimy mu zapłacić, a on odpowiedział, że prawdopodobnie 100 tys. zł. Powiedziałem, że nie mam takich pieniędzy i muszę je wyłożyć z własnej kieszeni, i mogę zebrać 50 tys., a resztę zapłacimy mu, jak dostaniemy kredyt, a ja otrzymam swoje honorarium" - czytamy w zeznaniach Austriaka cytowanych przez "Gazetę Wyborczą".

Ostatecznie - jak miał zeznać - ktoś z Nowogrodzkiej do niego zadzwonił i powiedział, że powinien "podjąć 50 tysięcy złotych ze swojego prywatnego konta i zawieźć je na Nowogrodzką".

"Zaniosłem kopertę z pieniędzmi na Nowogrodzką, nie pamiętam dokładnie, komu przekazałem kopertę z pieniędzmi, ale przypominam sobie, że Jarosław Kaczyński tę kopertę miał w ręku. Więc mieliśmy już podpisane uchwały, czyli była zgoda" - kontynuował.

Jak napisała "GW", do zeznania dołączony jest wydruk z konta Austriaka w Banku Pekao SA z adnotacją o pobraniu gotówki 7 lutego 2018 roku. Zeznanie jest przez niego podpisane. "Wyborcza" poznała jego treść nieoficjalnie.

Nieoficjalnie również gazeta podała, że Birgfellner miał zeznać, iż świadkiem opisanych przez niego wydarzeń była jego żona, powiązana rodzinnie z Kaczyńskim.

Powiązania PiS, Jarosława Kaczyńskiego, spółki Srebrna, Instytutu im. Lecha Kaczyńskiegotvn24

Dokumenty podpisane po dostarczeniu koperty

Gazeta podkreśla, że w sprawie kluczową datą jest 2 lutego 2018 roku, bo to wtedy zapadły uchwały Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego i nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Srebrna w sprawie rozpoczęcia "inwestycji deweloperskiej".

"Pieniądze dla księdza miały zostać przekazane pięć dni później. Jak ustaliliśmy, Birgfellner zeznał, że dopiero tego dnia cała rada fundacji podpisała odpowiednie dokumenty" - pisze gazeta.

Wizyta Kaczyńskiego u Ziobry

Po złożeniu przez austriackiego biznesmena pierwszych zeznań "Fakt" podał, że Jarosław Kaczyński pojechał do ministerstwa sprawiedliwości i spotkał się tam ze Zbigniewem Ziobrą.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek miała poinformować "Fakt", że "rozmowa dotyczyła ustaw, które mają być kierowane pod obrady Sejmu z uwagi na różnice zdań pojawiające się w naszym środowisku na ich temat". Miała jednak nie sprecyzować, o które konkretnie ustawy chodzi.

"To jest jedyny raz, kiedy zadaliśmy pytanie i nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi"

Wojciech Czuchnowski, współautor artykułu "Gazety Wyborczej", w piątek rano był gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Mówił między innymi o braku - jak dotąd - reakcji Jarosława Kaczyńskiego i zeznaniach austriackiego biznesmena dotyczących przekazanych pieniędzy.

Jak zaznaczył Czuchnowski, według tego, co miał zeznać Birgfellner, dołączył on do swoich zeznań wydruk ze swojego konta, że tego dnia pobrał 50 tysięcy złotych.

- Mówił też, że ma świadka - przypomniał Czuchnowski.

Jednak, jak dodał dziennikarz, gazecie nie udało się do tej pory zdobyć komentarza Jarosława Kaczyńskiego. - W całym tym cyklu taśmy Kaczyńskiego jednak mamy dosyć regularnie odpowiedzi przed publikacjami ze strony prezesa za pośrednictwem klubu PiS. To jest jedyny raz, kiedy zadaliśmy pytanie i nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, więc ja się spodziewam dzisiaj jakiejś reakcji - powiedział.

- Jeżeli prezes twierdzi, że [publikacja "Gazety Wyborcze" - przyp. red.] to jest nieprawda, to jedyną możliwą reakcją jest oskarżenie pana Birgfellnera o składanie fałszywych zeznań - podkreślił.

Zaznaczył, że za składanie fałszywych zeznań jest "bardzo poważna kara". - Jeszcze on [Birgfellner - przyp. red.] ma przy sobie dwóch prawników, którzy mają obowiązek go pouczyć, żeby mówił prawdę, pouczyć go, że jeżeli nie będzie mówił prawdy, to grożą mu dosyć poważne konsekwencje. W tym momencie, kiedy pada oskarżenie wobec tak ważnej osoby w państwie, ja sobie nie wyobrażam, że o ile ono jest nieprawdziwe, to tych konsekwencji nie będzie - stwierdził Czuchnowski.

Czuchnowski: jeżeli prezes PiS twierdzi, że to jest nieprawda, to jedyną możliwą reakcją jest oskarżenie Birgfellnera o składanie fałszywych zeznań
Czuchnowski: jeżeli prezes PiS twierdzi, że to jest nieprawda, to jedyną możliwą reakcją jest oskarżenie Birgfellnera o składanie fałszywych zeznańtvn24

Giertych: Birgfellner nie ma pewności, że pieniądze trafiły do księdza Sawicza

Do artykułu odniósł się również pełnomocnik austriackiego biznesmena Roman Giertych.

"W nawiązaniu do dzisiaj opublikowanych fragmentów zeznań Geralda Birgfellnera przez "GW" uprzejmie informuję, że nie wynika z tych fragmentów, aby mój Mocodawca miał pewność, że pieniądze trafiły do Ks. Rafała Sawicza. A tak sugeruje podtytuł artykułu" - skomentował w piątek rano na Twitterze.

"Być może Jarosław Kaczyński wcale nie zaprzeczy"

Czuchnowski, komentując słowa Giertycha, powiedział w TVN24, że "oczywiście, że nie ma pewności, gdzie te pieniądze trafiły".

- Można tylko przypuszczać, że było tak, jak to przedstawia Birgfellner i rzeczywiście te pieniądze były dla tego księdza - powiedział.

- Być może Jarosław Kaczyński wcale nie zaprzeczy, tylko powie, że było takie żądanie i trzeba je było spełnić. Ja jestem sam bardzo ciekawy, jakie będą wyjaśnienia w tej sprawie, bo jakieś muszą być - dodał.

Chwilę później "Gazeta Wyborcza" w wersji elektronicznej tekstu naniosła poprawkę w leadzie. Zastępca redaktora naczelnego "GW" uzasadnił to na Twitterze. "Mała errata do dzisiejszego leadu. Powinno być: 'Gerald Birgfellner zeznał, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tys. zł DLA księdza z rady fundacji...' Austriak ks. Sawicza na oczy nie widział" - napisał Jarosław Kurski.

Wojciech Czuchnowski we "Wstajesz i wiesz" pytany był również o trzy uchwały, które miał podpisać Jarosław Kaczyński.

- Fundacja Instytut Lecha Kaczyńskiego jest właścicielem większości udziałów spółki Srebrna. Żeby spółka Srebrna mogła rozpocząć inwestycję, potrzebna jest zgoda właściciela. To były uchwały o tym, że można zacząć inwestycje, co to ma być za inwestycja, a przede wszystkim, że można się w ramach tej inwestycji składać o kredyt do 300 milionów euro - wyjaśniał.

"Ksiądz Sawicz jest poszukiwany w pewnym sensie"

Pytany o rolę księdza Rafała Sawicza w całej sprawie, odpowiedział, że jest on członkiem fundacji Instytut Lecha Kaczyńskiego i tym samym "jedną z trzech osób, które muszą podpisać ustawę, żeby ona była ważna".

- Skąd on się tam wziął? On jest wykonawcą testamentu biskupa Tadeusza Gocłowskiego, który był fundatorem tej fundacji. Jak biskup Gocłowski umierał, ustanowił księdza Sawicza wykonawcą tego testamentu. Ksiądz Sawicz wszedł w ten sposób do rady - powiedział.

Jak dodał, dziennikarze "GW" chcieli w czwartek zapytać o zdanie księdza Sawicza i dowiedzieli się "zadziwiających rzeczy". - W jego ostatniej parafii powiedziano nam, że opuścił stan duchowny, a kiedy powiedziałem, że to jest szokująca wiadomość, to proboszcz tej parafii powiedział "najciemniej bywa pod latarnią" - relacjonował Czuchnowski.

- Potem nasz kolega z gdańskiego oddziału Krzysztof Katka, który jest współautorem tekstu, zaczął dopytywać i okazało się, że wokół księdza Sawicza panuje atmosfera jakiegoś skandalu. Zniknął, formalnie nie porzucił stanu duchownego, ale nikt nie wie, gdzie on jest, jest poszukiwany w pewnym sensie - przyznał.

- Ludzie z gdańskiej kurii mówią: "wiecie jaki majątek ma biskup Gocłowski". Tak naprawdę nie wiemy, o co w tym wszystkim chodzi. Być może te pieniądze były potrzebne księdzu na nowe życie. Ja po prostu nie mam pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi, ten wątek księdza i co się z nim w ogóle stało i czy w ogóle dostał te pieniądze, też będziemy to badać - zaznaczył gość "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Czuchnowski: ksiądz Sawicz zniknął, nikt nie wie gdzie on jest
Czuchnowski: ksiądz Sawicz zniknął, nikt nie wie gdzie on jesttvn24

Historia Taśm Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" 29 stycznia 2019 roku po raz pierwszy opublikowała stenogram nagrania rozmowy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Tak zwane taśmy Kaczyńskiego dotyczą planów budowy w Warszawie biurowca przez powiązaną ze środowiskiem prezesa PiS spółkę Srebrna. Kaczyński wstrzymał inwestycję ze względu na między innymi nieprzychylność władz stolicy. Spółka Srebrna odmówiła zapłaty Austriakowi za wykonaną pracę.

W kolejnych dniach pojawiły się następne taśmy, prokuratura zaczęła przesłuchania osób związanych z nagraniami, sprawa jest szeroko komentowana przez media i polityków > Raport Tvn24.pl "Taśmy Kaczyńskiego" Zobacz też > Kaczyński zabrał głos po publikacji taśm

Autor: kb//now / Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości