37 chińskich samolotów wykrytych w strefie identyfikacji, tajwańskie myśliwce poderwane

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu
Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu
U.S. Indo-Pacific Command
U.S. Indo-Pacific CommandPentagon: chiński myśliwiec "przeleciał bezpośrednio pod nosem" naszego samolotu

37 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji powietrznej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Tajpej wysłał swoje samoloty i okręty w celu monitorowania chińskich samolotów i aktywował rozmieszczone na lądzie systemy rakietowe, co jest rutynową praktyką w takich przypadkach. Pekin nie odpowiedział na prośbę Reutera o komentarz.

Manewry naruszające - według Tajpej - tajwańską strefę rozpoczęły się około godziny 23 czasu polskiego w środę. Jak poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. wykryto 37 samolotów chińskich sił powietrznych, w tym myśłiwce J-11 i J-16 oraz bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni nuklearnej.

Chiński myśliwiec J-11Feature China/Future Publishing via Getty Images

Według komunikatu ministerstwa część chińskich samolotów poleciała na południowy wschód w kierunku zachodniego Pacyfiku.

Tajpej wysłał swoje samoloty i okręty w celu monitorowania chińskich samolotów i aktywował rozmieszczone na lądzie systemy rakietowe, co jest rutynową praktyką w takich przypadkach. Chińskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.

Strefa identyfikacji powietrznej (ADIZ) jest szerszym obszarem monitorowanym i patrolowanym przez Tajwan w celu dania swoim siłom zbrojnym więcej czasu na odparcie ewentualnego ataku, jaki mógłby nadejść na przykład ze strony Pekinu.

Napięcie na linii Chiny - Tajwan

Chiny, które uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję, od ostatnich trzech lat regularnie wysyłają swoje samoloty w pobliże wyspy nie naruszając jednak jej państwowej przestrzeni powietrznej.

Okresowo Chiny organizują demonstracyjne manewry swoich sił morskich i lotniczych w pobliżu Tajwanu wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie z jakiegoś faktu, jak na przykład ostatnio z podróży prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, podczas której odwiedziła USA.

Tajwan i Chiny - porównaniePAP

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Feature China/Future Publishing via Getty Images

Pozostałe wiadomości