Liderzy Polski 2050 i PSL, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawili na konferencji prasowej w środę "wspólną listę spraw" do załatwienia po zmianie rządów w Polsce. Wśród planów znalazło się odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, powrót do kompromisu aborcyjnego i następnie referendum w sprawie zasad przerywania ciąży, a także podwyżki między innymi dla nauczycieli.
Na początku lutego Hołownia i Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli stworzenie "jednej listy spraw do załatwienia" po wygranych wyborach. W środę na konferencji w Warszawie liderzy Polski 2050 i PSL zaprezentowali efekty pracy zespołów eksperckich - wspólną listę spraw na pierwsze sto dni pracy przyszłego rządu oraz w ciągu całej kadencji.
Trzy najważniejsze kwestie, które Polska 2050 i PSL zamieściły na liście wspólnych spraw na pierwsze 100 dni rządu to odpartyjnienie państwa, oddanie głosu kobietom i referendum w sprawie aborcji oraz godna płaca. Wśród trzech punktów na cztery lata kadencji przyszłego rządu znalazły się: płynny angielski po podstawówce, zielona energia oraz proste podatki.
Hołownia: obu partiom udało się przejść do fazy wspólnej pracy
Przewodniczący Polski 2050 zapewnił, że obu partiom udało się przejść "z fazy gadania i stroszenia piórek do fazy wspólnej pracy". - W ciągu trzech tygodni zrobiliśmy coś, czego nie udało się zrobić na opozycji przez osiem ostatnich lat. Dwie siły polityczne uzgodniły wspólne postulaty programowe - podkreślił Hołownia.
Według niego to moment dużej nadziei, moment pokazania, że na początku kampanii wyborczej zaczyna dziać się coś dobrego. - To dla nas ważny dzień, bo po ośmiu latach gadania na opozycji wreszcie zaczynają dziać się rzeczy. I to jest optymistyczny sygnał, z którym jesteśmy w stanie ruszyć w przyszłość - dodał.
Hołownia: rozdzielimy funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
Hołownia przedstawił trzy pierwsze zadania "na pierwsze sto dni" przyszłego rządu w nowej kadencji parlamentarnej. - W ciągu tych pierwszych trzech miesięcy weźmiemy się bardzo poważnie za odpartyjnienie państwa, (...) ale też za przywracanie praworządności - wyliczał.
- Rozdzielimy funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - zapowiedział Hołownia.
Jak mówił, Polska 2050 i PSL chciałyby również, aby przyszły Sejm jak najszybciej przywrócił "stan prawny w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży - taki, jaki był przed skandalicznym rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego" (z października 2020 - red.). - Następnym krokiem powinno być jak najszybsze, dobrze przygotowane referendum w tej sprawie - podkreślił polityk.
W wyniku wyroku TK z 2020 roku Polkom zakazano przerwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a także nieuleczalnej i zagrażającej jego życiu choroby.
Na liście PSL i Polski 2050 znalazł się również postulat - jak mówił Hołownia - "przywrócenia godnych płac tym, którzy dziś trzymają w swych rękach losy państwa, ale też nasze życie, przyszłość naszych dzieci". Wyjaśnił, że chodzi o pracowników oświaty, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, a także urzędników służby publicznej. - Oni muszą natychmiast otrzymać podwyżki, które wyrównają inflację, a później, powoli mieć te pensje podwyższane do godnego poziomu - stwierdził.
"Teraz siadamy do rozmów politycznych"
Lider Polski 2050 zaznaczył, że zaprezentowana lista to zwieńczenie pewnego etapu pracy obu ugrupowań. - Z sukcesem zakończyliśmy wstępny etap rozmów merytorycznych. Teraz siadamy do rozmów politycznych. Powstaną zespoły polityczne w najbliższym czasie, których zadaniem będzie do ostatniego dnia marca (...) doprowadzić nasze zarządy, ciała decyzyjne w partiach do decyzji o tym, czy tworzymy koalicję wyborczą na nadchodzące wybory parlamentarne - poinformował.
Dodał, że między ugrupowaniami będą się toczyć "rozmowy o wspólnej politycznej przyszłości w ramach koalicji opartej o wspólne sprawy do załatwienia".
Szymon Hołownia zapowiedział, że "zespoły polityczne" Polski 2050 i PSL do końca marca mają "doprowadzić" kierownictwa obu partii do decyzji, czy Polska 2050 i PSL wystartują jako koalicja wyborcza w najbliższych wyborach do Sejmu.
- Życzeniem moim i Władka jest, żeby w tych rozmowach udało się pokonać przeszkody i stworzyć silny blok na nadchodzące wybory parlamentarne - mówił lider Polski 2050.
Kosiniak-Kamysz: to wielka chwila
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że "to wielka chwila, gdy dwa środowiska polityczne dochodzą do współpracy, gdy potrafią dojść do wspólnego wniosku i zaproponować projekt rozwiązań dla przyszłego rządu".
- To jest myślenie o przyszłości, o kolejnych pokoleniach, to zadbanie o lepszą Polskę - podkreślał.
Przedstawił najważniejsze punkty dotyczące całej kadencji przyszłego rządu. Zaczął od edukacji, która - jak mówił - da uczniom znajomość angielskiego po podstawówce, klasy będą liczyć do 20 osób, a szkoły zapewnią ciepły posiłek wszystkim uczniom, niezależnie od ich statusu materialnego. Kosiniak-Kamysz podkreślił jednocześnie, że szkoła musi być wolna od polityki.
Kolejny postulat, o którym mówił lider ludowców, dotyczy zaopatrzenia kraju w energię. - Trzeba uwolnić energie, po pierwsze tę zieloną - wiatraki, fotowoltaika, biogazownie - żeby to się opłacało, żeby powietrze było czystsze, a Polska była bezpieczniejsza - mówił.
Co jeszcze postulują PSL i Polska 2050?
PSL i Polska 2050 postulują również przywrócenie ryczałtowego modelu pobierania składki zdrowotnej. - Pomimo większych dochodów NFZ nie ma poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, bo pieniądze zebrane od przedsiębiorców poszły na zakup węgla - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Obie partie postulują wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla polskich przedsiębiorców. - Przedsiębiorcy są grupą upokorzoną przez rządy PiS-u. Męczeni są kolejnymi kontrolami, a rodzinne firmy są dzisiaj niszczone przez zmiany w zasadach pobierania składki zdrowotnej - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Źródło: PAP