- W odpowiednim czasie prześlemy swoje informacje, które chcemy przekazać Fransowi Timmermansowi - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Komisja Europejska oczekuje, że Polska do środy odpowie na opinię w sprawie sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.
O tym, że termin na udzielenie odpowiedzi minie w środę, poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.
- Spodziewamy się, że stanie się to w tym miesiącu, ale - co oczywiste - poprosiliśmy polskie władze o przedstawienie uwag do opinii w ciągu dwóch tygodni, czyli faktycznie do środy. Wciąż mamy dwa dni - dodała Andreewa.
W poniedziałek premier Beata Szydło była pytana podczas konferencji prasowej, czy rząd ma już gotową odpowiedź na opinię KE dot. TK i czy będzie ona upubliczniona.
- Klauzule poufności nałożył na ten dokument przewodniczący (Wiceprzewodniczący KE - red.) Timmermans. Nie ja jestem gospodarzem klauzuli poufności. Szanuję jego wolę, żeby to był dokument poufny. W odpowiednim czasie prześlemy swoje informacje, które chcemy przekazać panu Timmermansowi dotyczące tego, na jakim etapie w tej chwili jest sytuacja, jeśli chodzi o TK - powiedziała Beata Szydło.
Informacje "usatysfakcjonują" Komisję
Premier podkreśliła, że nie opinia jest w całej sprawie istotna, lecz - jak zaznaczyła - "to, co dzieje się, jeżeli chodzi o zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym".
- W tej chwili trwają intensywne prace w parlamencie. Trzy projekty ustaw zostały skierowane decyzją Sejmu do prac w komisjach. Sejm pracuje nad przyjęciem projektu, który wprowadzi zmiany w ustawie o TK - powiedziała szefowa rządu.
- Mam nadzieję, że prezes (TK - red.) Rzepliński uszanuje tym razem decyzje polskiego parlamentu i będziemy mogli szybko przyjąć i wprowadzić w życie zmiany, które zaproponuje parlament - powiedziała premier. Dodała, że wkrótce zostanie upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
- To są informacje, które, myślę, powinny również usatysfakcjonować pana przewodniczącego Timmermansa i Komisję Europejską - podkreśliła Beata Szydło.
Krytyczna opinia
W środę mijają dwa tygodnie od przyjęcia przez KE opinii o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Opinia KE podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.
Jak tłumaczył 1 czerwca wiceszef KE Frans Timmermans, Komisja postanowiła przyjąć opinię, bo dotychczasowe kontakty z polskimi władzami nie doprowadziły do rozwiązania problemów, które niepokoją Brukselę. Problemy te dotyczą sporu o skład TK, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści ustawy reformującej Trybunał z 22 grudnia 2015 roku.
Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym - autorstwa PiS oraz autorstwa PSL. Teraz zajmie się nimi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Do prac w komisji trafił wcześniej trzeci projekt ustawy ws. TK, zgłoszony przez KOD jako obywatelski.
Autor: ts/kk / Źródło: PAP