Stowarzyszenie Wiosna poszukuje wolontariuszy, którzy będą zbierać od potrzebujących osób i rodzin informacje o tym, jakiego wsparcia oczekują. Jak podaje organizacja, obecnie brakuje kilku tysięcy osób.
Wolontariuszy najbardziej brakuje w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Jednak są oni poszukiwani w całym kraju. – Zostać wolontariuszem jest bardzo prosto. Wejść na www.szlachetnapaczka.pl, kliknąć guzik "zostań wolontariuszem", zostawić swoje dane i ktoś skontaktuje się z takim przyszłym wolontariuszem – tłumaczy Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna odpowiedzialnego za organizację Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.
Jak podkreśla, wolontariusz nie działa sam. – Ma do pomocy bardziej doświadczone osoby, które już działają długo w Szlachetnej Paczce, ma też szefa. Nie zostaje sam, jest przeszkolony i przygotowany do tej pracy, bo ta praca nie jest łatwa. To jest spotykanie się z osobami, które są w kryzysie – wyjaśnia prezeska Wiosny.
- Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że praca wolontariusza to duża przyjemność. Poznaje się wiele historii rodzin, a także cudownych wolontariuszy i można się dużo nauczyć – mówi Joanna Hebda-Biela, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości przekazały, że brakuje 4,8 tysięcy osób, aby dotrzeć do wielu rodzin i ustalić, jakiego wsparcia potrzebują, i około 1,5 tys. osób, by w tym roku szkolnym pomagać uczniom.
Szlachetna Paczka
Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 r. Wolontariusze najpierw zbierają od osób samotnych i rodzin w trudnym położeniu informacje, jakiej pomocy najbardziej potrzebują. Tak powstaje baza. Z niej darczyńcy mogą wybrać, komu pomogą. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tzw. weekend cudów, wolontariusze wyruszają do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.
- Codziennie spotykamy takie osoby, które widać, że bez pomocy drugiego człowieka nie dadzą rady. Jest też wiele takich osób, które nie chcą tego pokazać i jeżeli Ty nie zainteresujesz się, co u nich słychać i jak się mają, to nie uda się do nich dotrzeć – mówi cytowana w komunikacie Joanna Sadzik.
Stowarzyszenie podkreśla, że osoby potrzebujące pomocy żyją w naszym najbliższym otoczeniu.
Akademia Przyszłości
Stowarzyszenie prowadzi także Akademię Przyszłości, czyli wspiera uczniów w nauce. Najwięcej wolontariuszy Akademii Przyszłości brakuje w woj. małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim, w sumie ok. 1,5 tys. osób. Wolontariusze Akademii Przyszłości, programu wspierającego dzieci z niskim poczuciem własnej wartości, przez rok uczestniczą z wybranym dzieckiem w indywidualnych zajęciach. Uczą go pewności siebie i odkrywania własnych możliwości.
Jak podaje stowarzyszenie Wiosna, 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, to co 24. człowiek w naszym kraju, a od liczby wolontariuszy zależy, jaka będzie skala pomocy rodzinom i dzieciom w nadchodzących edycjach obu programów.
Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24