Ostatnie takie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), w którym uczestniczyła kanclerz Niemiec odbyło się w połowie 2016 roku w Warszawie.
Według komunikatu słowackiego rządu głównymi tematami rozszerzonego formatu spotkania będą nowe wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-2027, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz przyszłość Unii Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o szczycie w Bratysławie, zwracał niedawno uwagę na wymianę handlową między Niemcami a krajami V4. Dlatego - jak mówił - podczas spotkania poruszone zostaną "tematy handlowe, gospodarcze". - Na pewno również brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które teraz jest negocjowane, to też będzie przedmiotem debaty - dodał szef rządu. Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca tego roku.
"Stanowimy monolit realizacji interesów państw tego regionu"
Morawiecki powiedział we wtorek, że podczas szczytu omawiane będą zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. - Tutaj nasza formacja - PiS - jest pożądanym koalicjantem dla wielu potencjalnych ugrupowań, też bardzo często to staje jako przedmiot rozmowy w różnych konfiguracjach politycznych - zaznaczył premier.
Zapowiedział również, że podczas spotkania poruszony zostanie temat kolejnej unijnej perspektywy budżetowej. - Chcę zapewnić wszystkich państwa, to będzie bardzo dobry budżet dla Polski - podkreślił.
- Grupa Wyszehradzka dzisiaj to jest zupełnie inna instytucja niż jeszcze kilka lat temu - ocenił szef rządu. Zwracał uwagę, że choć premierzy państw V4 wywodzą się z różnych ugrupowań, grup parlamentarnych w PE, mimo to "wszyscy znakomicie się dogadują". - Z tego wynika, że nasza siła jest zwielokrotniona. Pokazujemy tym samym, że bardzo ważne i kontrowersyjne sprawy potrafimy załatwić skutecznie - podkreślił, wskazując na problem nielegalnej migracji.- Pomimo tego, że ugrupowania rządzące pochodzą z różnych rodzin politycznych, stanowimy monolit realizacji interesów państw tego regionu, tej części Europy. To dla interesów naszych państw, to dla zapewnienia jakości przyszłego budżetu jest niezwykle ważne - zaznaczył Morawiecki. - Dlatego z Grupą Wyszehradzką chcą się spotykać bardzo ważni przywódcy tego świata - podkreślił szef rządu, wskazując na kanclerz Merkel oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Pod koniec stycznia izraelskie MSZ poinformowało, że 18 i 19 lutego premierzy Węgier, Czech, Polski oraz Słowacji przyjadą do Jerozolimy na pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej poza granicami państw V4.
Autor: mjz\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock