TVN24 | Polska

Minister zdrowia: w trakcie kontroli nie znaleźliśmy deklaracji, że miała być to akcja promocji szczepień

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Niedzielski po kontroli w WUM: doszło do celowego złamania zasad programu szczepień
Niedzielski po kontroli w WUM: doszło do celowego złamania zasad programu szczepieńTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski po kontroli w WUM: doszło do celowego złamania zasad programu szczepień

Trwa konferencja szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Muellera. Niedzielski podsumowuje pierwszy dzień kontroli w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w którego placówce zaszczepiono osoby poza wyznaczoną kolejnością.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek o kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostce, która wykonywała szczepienia poza kolejnością na rzecz WUM.

Przypomniał, że Fundusz "ma możliwość wymierzania kary". - Ta kara nie będzie dotyczyła pacjentów, tylko przede wszystkim organów, które są związane z działaniem danego podmiotu leczniczego - powiedział. Ocenił, że to sytuacja "nieakceptowalna" i musi pojawić się tutaj "wątek rozliczenia personalnego".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

O godzinie 9.30 w KPRM rozpoczęła się ma konferencja Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Muellera na temat wyników kontroli NFZ w placówce WUM. Na tvn24.pl relacjonujemy konferencję:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 9:49

  O godzinie 10 zbierze się sejmowa komisja zdrowia, aby omówić realizację programu szczepień przeciw COVID-19. Gościem posiedzenia ma być minister Adam Niedzielski.

  >> Najnowsze informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 na tvn24.pl

 • 9:49

  Zakończyła się konferencja ministra zdrowia. Dziękujemy za uwagę, dobrego dnia.

 • 9:47
 • 9:46

  Niedzielski: Wczoraj zaszczepiono w Polsce 35 tysięcy osób. Ogólna liczba szczepień na COVID-19 przeprowadzonych w kraju wyniosła 85 tysięcy. Na tle Europy jesteśmy naprawdę na wysokim miejscu.

 • 9:46

  Niedzielski o liczbie wyszczepionych osób: Mamy za sobą trwający okres poświąteczny, to również okres odpoczynku dla medyków po bardzo ciężkim roku. Akcja szczepień rozędza się. Wczorajszy dzień był rekordowy, myślę, że kolejny dni będa podwyższały ten rekord.

 • 9:44

  Niedzielski o powrocie dzieci do szkół: W ciągu dwóch tygodni podejmiemy decyzję.

 • 9:43

  Niedzielski: W trakcie kontroli w WUM nie znaleźliśmy deklaracji, która mówiłaby o tym, że miała być to akcja promocji szczepień.

 • 9:41

  Rozpoczęła się runda pytań od dziennikarzy.

 • 9:40

  Niedzielski: Apeluję do władz WUM, aby nie unikały odpowiedzialności. Apeluję zarówno do władz WUM, jak i do osób zaszczepionych, aby nie zabrakło im odwagi cywilnej, żeby przyznali się w tej sytuacji do odpowiedzialności.

 • 9:39

  Niedzielski: W sprawie kierownictwa WUM mamy do czynienia z ciągłą zmianą zeznań. Nie można udawać, że sytuacja odbyła się bez nadzoru. Odwaga przyznania się jest honorowym wyjściem z tej sytuacji.

 • 9:38

  Niedzielski: Jestem zbulwersowany zachowaniem w tej sytuacji. Zbulwersowany nie tylko zachowaniem organizatora, ale również osób szczepionych, które mówiły, że są zaskoczone. To postawa wyparcia, która pojawia się w wielu wypowiedziach osób publicznych.

 • 9:37

  Niedzielski: Ta sprawa ma również wymiar etyczny, związany z promowaniem postawy nieuzasadnionego preferowania osób i wyznaczania grup uprzywilejowanych.

 • 9:36

  Niedzielski: Stwierdzone tylko w pierwszym dniu nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tysięcy złotych. Ostateczny wymiar kary może ulec zwiększeniu.

 • 9:35

  Niedzielski: Teraz będziemy sprawdzali dodatkowe wątki. Pierwszym zagadnieniem jest to, czy personel medyczny, który pracował wtedy w uniwersyteckim centrum klinicznym był w dniu szczepień znanych osób odpytywany. Po drugie, chcemy zweryfikować na jakim poziomie zostało dokonane dopisanie znanych osób do listy. Weryfikacja powinna zakończyć się do końca tygodnia.

 • 9:34

  Niedzielski: Przez zabieg podmienienia kolejności, bardzo duża grupa osób nie ma dostępu do szczepień.

 • 9:32

  Niedzielski: W przesłanym do Centrum Zdrowia pliku, w którym znajdowały się nazwiska osób upoważnionych do szczepienia, znajdowały się nazwiska tych osób, o których coraz więcej dowiadujemy się z mediów i których deklaracje przyznania od kilku dni właśnie obserwujemy. Czyli te osoby zostały nieprawidłowo zgłoszone, nieprawidłowo nawet względem wyjątków, które zostały określone, ponieważ zostały zgłoszone jako personel medyczny.

 • 9:32

  Niedzielski: Dosżło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Celowość potwierdzona jest kilkoma faktami. Po pierwsze, personel czy osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu.

 • 9:31

  Rozpoczyna się konferencja. Głos zabiera minister zdrowia.

 • 9:29

  Po południu w poniedziałek rzeczniczka WUM Marta Wojtach poinformowała, że komisja powołana przez rektora WUM wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne uczelni.

  Z wniosków Komisji wynika, że szczepienia były zorganizowane pod presją czasu w okresie świąteczno-noworocznym, choć planowo CM WUM przygotowywało się do ich rozpoczęcia 4 stycznia tego roku, zgodnie z pierwotnymi ustaleniami z NFZ.

  Jednak - jak podano w komunikacie - już 29 grudnia 2020 roku CM WUM otrzymało 75 pierwszych dawek, a 30 grudnia 2020 roku kolejnych 375 dawek, które ze względu na to, że zostały dostarczone rozmrożone, należało zużyć do końca roku.

 • 9:26

  Kontrola NFZ ma związek z informacjami, że na WUM zaszczepiono poza kolejnością znane osoby.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Kto zaszczepił się poza kolejnością? Jakie były tłumaczenia?

 • 9:25

  Niedzielski w KPRM podsumuje pierwszy dzień kontroli NFZ w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 • 9:20

  Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rzecznika rządu Piotra Muellera.

Warszawski Uniwersytet Medyczny w zeszłym tygodniu poinformował, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił między innymi 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki.

Według prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego WUM mija się z prawdą, twierdząc, że była jakaś dodatkowa pula dawek szczepionek, niezależna od etapu zerowego obejmującego personel medyczny.

Rzeczniczka WUM Marta Wojtach w poniedziałek informowała, że powołana przez rektora uczelni komisja wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przeciw COVID-19 przez Centrum Medyczne WUM.

Niedzielski o kontroli w WUM: ma na celu sprawdzenie zasadności szczepień
Niedzielski: Trwa kontrola w WUM. Ma na celu sprawdzenie zasadności szczepieńTVN24

Autor:akw//now

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości