Do tej pory na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się 280 tysięcy seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 miliona Polaków – przekazał w sobotę po południu szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Od piątku 15 stycznia osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Szczepienia mają ruszyć 25 stycznia. Na zabieg można się zapisywać na trzy sposoby: przez infolinię 989, przez e-rejestrację lub osobiście w punkcie szczepień, najczęściej najbliższym POZ. 22 stycznia ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat.
>> Jak wygląda e-rejestracja na szczepienie?
Ponadto od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
>> Jak zgłosić chęć szczepienia? Wyjaśniamy krok po kroku
Dworczyk: zarejestrowanych 280 tysięcy seniorów
Szef KPRM i rządowy pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że od godziny 0.00 w piątek 15 stycznia do południa w sobotę 16 stycznia zarejestrowało się na konkretne terminy szczepień 280 tysięcy osób. Przekazał również, że "deklarację udziału w szczepieniach zgłosiło ponad milion sto tysięcy osób i potwierdziło, klikając w link, który przychodzi jako zwrotna informacja".
Minister zapewnił, że system rejestracji działa i cały czas "odnotowuje bardzo duże zainteresowanie". - Zarówno za pośrednictwem infolinii, jak i strony Internetowego Konta Pacjenta – powiedział.
>> Dworczyk w TVN24 o logistyce programu szczepień
Szczepienia są darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Obecnie w Unii Europejskiej do użytku zatwierdzone są dwie szczepionki: Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty oraz preparat Moderny.
Obydwie szczepionki podaje się w dwóch dawkach, w wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, a przy preparacie Moderny 28 dni. Pierwszą szczepionką można szczepić osoby powyżej 16 lat, a drugą osoby dorosłe powyżej 18 lat.
Autorka/Autor: akw//rzw
Źródło: TVN24, tvn24.pl