Dyrektor Centrum e-Zdrowia Agnieszka Kister w programie "Sprawdzam" w TVN24 wyjaśniła, jak działa system e-rejestracji, który aktualnie dostępny jest dla osób, które mają co najmniej 80 lat. - Ten proces będzie wyglądał dokładnie tak samo dla poszczególnych grup wiekowych, ale też zawodowych - zapowiedziała.
Osoby od 18. do 69. roku życia od piątku mogą wypełnić na stronie specjalny formularz. podając imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. W odpowiedzi otrzymują mailowo potwierdzenie zgłoszenia. Gdy ruszy akcja szczepień dla ich grupy wiekowej, otrzymają powiadomienie mailem i wtedy będą mogli zarejestrować się na konkretny termin, w konkretnej placówce, wykorzystując dostępne kanały, czyli infolinię 989, Internetowe Konto Pacjenta lub zapisać się osobiście w punkcie szczepień, najczęściej swoim POZ.
W piątkowym "Sprawdzam" gościem była dyrektor Centrum e-Zdrowia Agnieszka Kister, szefowa zespołu, która odpowiada za stworzenie i działanie systemu rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. W TVN24 tłumaczyła szczegóły jednego z rozwiązań przy zapisywaniu się na szczepienie, czyli systemu e-rejestracji.
- To system, w którym osoby posiadające już e-skierowanie, czyli osoby w wieku 80+, rejestrują się na konkretny termin w konkretnym miejscu, otrzymują SMS-a z potwierdzeniem tego faktu, a następnie pojawiają się na szczepieniu - podała.
Wspominając o drugim rodzaju zapisu, czyli o formularzu dla osób spoza grupy starszych seniorów, Kister powiedziała, że dzięki formularzowi osoby te "otrzymają, na wskazany tam adres mailowy, informację, że skierowanie dla nich jest już gotowe".
- Zaletą tego formularza jest to, że nie trzeba śledzić doniesień medialnych i czekać na to, żeby grupa wiekowa, do której należymy, była wskazana jako ta objęta szczepieniami. Możemy po prostu czekać na maila - podsumowała.
Jak działa e-rejestracja?
W programie przedstawiony został szczegółowo system e-rejestracji, który jest jeszcze niedostępny dla osób spoza grupy wiekowej najstarszych seniorów. Zapisać się w ten sposób mogą osoby z rocznika 1941 lub wcześniejszego. Dzień i miesiąc urodzenia nie grają tu roli.
Punktem wyjściowym jest wejście na stronę pacjent.gov.pl. Tam klikamy w odnośnik "e-rejestracja". Na kolejnej stronie logujemy się za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Potrzebne tam będzie login i hasło.
- Po wpisaniu danych system nas loguje, ma już wszystkie nasze dane, nie ma potrzeby wpisania numeru PESEL lub innych danych. Wyrażamy tylko pewne zgody - tłumaczyła Kister.
Wspomniane zgody to: akceptacja regulaminu usługi e-rejestracji, zgoda na udostępnianie danych osobowych pracownikowi medycznemu oraz zgoda na przetwarzanie swoich danych (m.in. imienia, nazwiska, nr PESEL, czy dokumentu tożsamości) w centralnym elektronicznym systemie rejestracji na szczepienia ochronne przeciw COVID-19 w celu rejestracji na umówienie szczepienia i udzielenia opieki zdrowotnej. Punkty te są obowiązkowe.
Następną stroną jest ta, gdzie możemy ustalić termin i miejsce wizyty na szczepienie. - Tam system prezentuje najbliższe nam terminy w najbliższych punktach szczepień. Wybieramy ten termin, który jest dla nas interesujący, klikamy "Enter" i jesteśmy zapisani - przedstawiła Kister.
Na tej stronie dostępny jest link aktywny "Znajdź inny Punkt Szczepień lub termin". To opcja dla osób, które chcą wybrać miejsce lub/i termin inne niż te proponowane przez system. Można tam wybrać inną lokalizację oraz preferowane przez nas dni, czy godziny szczepienia.
- To centralne rozwiązanie, integrujące grafiki poszczególnych punktów szczepień. Ten proces będzie wyglądał dokładnie tak samo dla poszczególnych grup wiekowych, ale też zawodowych - podsumowała dyrektor Centrum e-Zdrowia.
E-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób z grupy wiekowej 70-79 zostanie wystawione automatycznie do 22 stycznia. Po tym terminie osoby te mogą zapisać się na szczepienie, między innymi przez e-rejestrację.
Co z potwierdzeniami przesłania formularza?
Kister została zapytana także o problemy przy zapisie przez formularz dla osób w grupie wiekowej 18-69. Ci, którzy chcieli się zaszczepić zgłaszali problemy, że e-mail z potwierdzeniem przesłania chęci zgłoszenia nie dochodził na ich skrzynkę mailową.
- Te maile docierają w ciągu 24 godzin. Osoby, które go jeszcze nie otrzymały, zachęcam, aby poczekać, natomiast jest możliwość ponownego wypełnienia tego formularza. Tutaj system tego nie blokuje - odpowiadała.
Źródło: TVN24