TVN24 | Polska

Wiceminister zdrowia: Polska kupiła cztery miliony dawek szczepionki do odsprzedaży, ale nie ma zgody

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Cessak o skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca
Cessak o skuteczności szczepionki firmy AstraZenecaTVN24
wideo 2/4
TVN24Cessak o skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał, że Polska kupiła 20 milionów szczepionek firmy AstraZeneca, w tym cztery miliony do odsprzedaży krajom spoza Unii Europejskiej. Wiceszef resortu zdrowia przyznał, że prace nad formalną zgodą Unii Europejskiej na odsprzedanie szczepionki dopiero trwają.

"Polska kupiła 20 milionów dawek szczepionki AstraZeneca. 16 milionów dawek przedstawiono w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień. Dodatkowo też zagwarantowała 4 miliony dawek na rzecz odsprzedaży państwom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, na przykład Ukrainie, Gruzji czy Albanii – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister zaznaczył, że trwają prace nad formalną zgodą Unii Europejskiej na odsprzedanie szczepionki. Umowa miałaby być trójstronna, zawarta między zainteresowanym krajem, producentem a UE.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Oczekiwanie na szczepionki firmy Johnson & Johnson

- Nie ma ustalonego jeszcze konkretnego terminu odsprzedaży tych dawek. Były oczekiwania, że dojdzie do tego w kwietniu. Decyzję będziemy podejmowali po otrzymaniu harmonogramu dostaw na drugi kwartał od wszystkich firm, w tym również od firmy Johnson & Johnson i CureVac. Będziemy to robić wtedy, gdy będzie tyle szczepionek, że wąskim gardłem okaże się liczba punków szczepień, czyli będziemy mieli tych dawek więcej niż wynoszą możliwości zaszczepienia ludzi w Polsce. Wtedy właśnie powinniśmy to sprzedać – wyjaśnił Miłkowski.

Wiceminister przypomniał, że wstępne deklaracje firmy AstraZeneca zakładały dostarczenie wszystkich dawek w pierwszym półroczu. - Teraz nie ma jeszcze potwierdzenia od tej firmy, ile przekaże nam dawek w drugim kwartale, ale najprawdopodobniej realizacja umowy nie zakończy się w drugim kwartale tego roku – powiedział.

Przy okazji zauważył, że w kwietniu powinny trafić już do naszego kraju szczepionki firmy Johnson & Johnson. Byłaby to pierwsza szczepionka jednodawkowa. Obecnie preparat ten jest poddawany ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zapowiedziała, że wydanie warunkowej rekomendacji powinno nastąpić w marcu. Agencja do tej pory dała zielone światło preparatom wyprodukowanym przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości