Jest rozporządzenie w sprawie szczepień 16- i 17-latków

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski: do piątku przekażemy szczegóły dotyczące szczepienia 16 i 17 latkówTVN24
wideo 2/35
TVN24Niedzielski: do piątku przekażemy szczegóły dotyczące szczepienia 16 i 17 latków

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które daje możliwość szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w wieku 16 i 17 lat i szybsze szczepienie ozdrowieńców. Rozporządzenie wprowadza też przepisy przyspieszające odmrażanie niektórych gałęzi gospodarki.

W opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu zezwolono na szczepienie osób, które ukończyły 16 lat. Osoby te będą mogły zostać zaszczepione również dawkami szczepionki, wobec których istnieje ryzyko zmarnowania.

Rozporządzenie skraca też czas, po którym mogą być szczepienie ozdrowieńcy. Wcześniej były to trzy miesiące od przechorowania COVID-19, a teraz jest to 30 dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rejestracja od poniedziałku

Jak zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, rejestracja 16- i 17-latków na szczepienie ma ruszyć w poniedziałek, 17 maja.

- W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie – mówił w piątek minister.

Przyspieszenie luzowania obostrzeń

W opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu znalazły się też przepisy dotyczące przyspieszenia odmrażania niektórych obostrzeń.

Kina, teatry i instytucje kultury, zgodnie z zapowiedzią rządu, zostaną otwarte 21 maja, a nie tak jak wcześniej planowano 29 maja. Zmianie ulegnie też termin odmrażania klubów fitness i restauracji w środku lokali – z 29 maja na 28 maja.

Otwarte zostaną też kasyna i wesołe miasteczka

Zgodnie z rozporządzeniem od 28 maja do 5 czerwca będą mogły funkcjonować również kasyna. Zaznaczono jednak, że może być w nim maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, a obsługa i klienci będą nosili maseczki.

W dokumencie wskazano też, że od 21 maja dopuszczalne będzie prowadzenie wesołych miasteczek i parków rozrywki, z wyłączeniem aquaparków i basenów – pod warunkiem że na terenie wesołego miasteczka lub parku rozrywki przebywa nie więcej osób niż połowa obłożenia danego obiektu.

Konieczny test lub szczepionka przed turnusem rehabilitacyjnym

Z rozporządzenia wynika również, że do "odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika tego turnusu" albo zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

Zaznaczono, że test musi być wykonany "nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego"

Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: eurosport