"Zgłaszajcie się państwo, to jedyna droga powrotu do normalności". Harmonogram nowych form szczepień

TVN24 | Polska

Autor:
akw,
akr//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: w każdym powiecie będzie jeden duży punkt szczepień powszechnychTVN24
wideo 2/35
TVN24Morawiecki: w każdym powiecie będzie jeden duży punkt szczepień powszechnych

Do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy powyżej 60. roku życia, którzy będą chcieli zostać zaszczepieni – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w punkcie szczepień w Skierniewicach. Rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk przedstawił plan pilotażowych programów nowych form szczepień.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz rządowy pełnomocnik ds. szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odwiedzili punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach, mieszczący się w jednej z hal OSiR.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Po wizycie Morawiecki i Dworczyk spotkali się z dziennikarzami. Premier przekazał, że w maju do naszego kraju dotrze dziewięć milionów szczepionek. - W kwietniu mamy już potwierdzone około pięć i pół miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego może nawet półtora miliona. Czyli byłoby to w samym kwietniu siedem milionów szczepionek – podał.

Szef rządu przekazał, że w środę podano siedmiomilionową szczepionkę. - Do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy powyżej 60. roku życia, którzy będą chcieli zostać zaszczepieni – oświadczył.

>> Zobacz relację z konferencji w Skierniewicach

"Zapewnimy, żeby każdy mógł zaszczepić się jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania"

Morawiecki ocenił, że proces szczepień "działa w Polsce dobrze". - Ale chcemy i tak zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności. Sale sportowe takie jak ta, ośrodki szkolne, remizy strażackie i wiele innych ośrodków w każdym powiecie, jak najbliżej każdego obywatela. Musi być dostępność szczepień – mówił premier w Skierniewicach.

- Zapewnimy jako rząd to, żeby każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – dodał.

Szef rządu poinformował, że po konferencji będzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Będę po raz kolejny rozmawiał z nią, z kierownictwem Unii Europejskiej, żeby szczepionek do Polski przyjechało jak najwięcej – zapowiedział.

Morawiecki: w każdym powiecie będzie jeden duży punkt szczepień powszechnychTVN24

Premier: nie ma takiej sytuacji, że jakieś miasta są uprzywilejowane

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Morawiecki "dementował informację, jakoby jakieś miasta były uprzywilejowane" w programie szczepień. - To jest zupełna nieprawda. Nie ma takiej sytuacji, że jakieś miasta są uprzywilejowane. Proszę popatrzeć całościowo na ten proces. Jest on w pełni równy dla wszystkich – przekonywał.

Premier pytany był także o zapowiedziany przez ministra rozwoju Jarosława Gowina projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla warmińsko-mazurskich samorządów 200 milionów złotych. - Najbardziej ucierpiały te regiony, które najwcześniej doświadczyły w swojej charakterystyce branż najgłębszego lockdownu – odpowiedział Morawiecki.

- Jeśli w propozycji (Gowina), której nie znam, są także tematy związane z samorządami, to zwracam uwagę, że programy PiS są bardzo szerokie w zakresie wsparcia mniejszych, średniej wielkości gmin i powiatów. Żeby te miejscowości na Warmii i Mazurach, które najbardziej ucierpiały, mogły najbardziej skorzystać na programach rządowych – zaznaczył.

Będzie unijny "paszport covidowy"?

Morawiecki był pytany także o to, na jakim etapie są rozmowy w Unii Europejskiej nad tak zwanym paszportem covidowym oraz o to, kiedy będziemy mogli podróżować po Europie z takim certyfikatem. Morawiecki odpowiedział, że takie rozmowy "prowadzone są na etapie wstępnym".

- Z jednej strony chcemy zapewnić możliwość podróży i przemieszczania się w sposób bezpieczny dla obywateli. Ale z drugiej strony nie ma jeszcze w Europie, w całej Unii takiej sytuacji, że zaszczepić się może każdy, kto chce – wyjaśnił. Stąd też, przekazał premier, w grę wchodzą "stojące ze sobą w pewnej kolizji, konflikcie dwa obszary, dwie zmienne".

Morawiecki: rozmowy na temat paszportów COVIDowych na poziomie UE są prowadzone na etapie wstępnymTVN24

Kiedy szczepienia powszechne?

Michał Dworczyk przypomniał, że "ambitnym celem" rządu jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału. - Wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką do końca sierpnia – stwierdził.

- Żeby to zrealizować, wprowadzamy pewne zmiany, jeśli chodzi o drugi kwartał. Cały czas nadrzędną sprawą jest zaszczepienie osób, które najciężej przechodzą covid, czyli powyżej 60. roku życia – tłumaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak szczepić efektywniej? "Różne są rozwiązania", "my będziemy musieli wypracować model polski"

Dworczyk, nawiązując do uruchomionego na początku miesiąca dodatkowego pół miliona kwietniowych terminów na szczepienia dla osób w wieku 60 plus, które pierwotnie miały być szczepione w maju, przekazał, że łącznie na kwietniowe terminy zapisano 600 tysięcy osób. - Bardzo prosimy: zgłaszajcie się państwo, to jedyna droga powrotu do normalności – zaapelował.

- Musimy być elastyczni w tym procesie, bo jest bardzo wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest zainteresowanie w poszczególnych grupach wiekowych – opisał Dworczyk.

Poinformował, że 12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962. Przez kolejne dni rejestrować się będą kolejne roczniki do 1973 roku. - Mamy nadzieję, że w kwietniu, najdalej w maju, zakończymy możliwość rejestracji dla kolejnych roczników, a potem będą szczepienia już absolutnie powszechne i dostępne dla każdego w różnych formach – zapowiedział.

Kalendarz rejestracji roczników od 1962 do 1973KPRM
Dworczyk: mamy nadzieję, że w kwietniu, najdalej w maju, zakończymy rejestrację dla kolejnych rocznikówTVN24

Harmonogram pilotażowych programów nowych form szczepień

Dworczyk poinformował o harmonogramie pilotażowych programów nowych form szczepień. - To pilotaże, bo dzisiaj jesteśmy na etapie przygotowań – zaznaczył. Według tego harmonogramu:

15 kwietnia: uruchomiony zostanie pierwszy punktu drive-thru 20 kwietnia: ruszy pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych 23 kwietnia: rozpoczną się szczepienia przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki Maj: rozpoczną się szczepienia w aptekach Maj/Czerwiec: rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy

- Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni – wyjaśnił minister.

Nowe formy i miejsca szczepień w II kwartale 2021 rokuKPRM
Dworczyk: 15 kwietnia uruchomimy pierwszy pilotaż dla punktów drive-thruTVN24

Premier: wraz ze spadkiem wieku zmniejsza się skłonność do szczepienia, a to bardzo niedobrze

Premier Morawiecki mówił, że ma "ogromną nadzieję, że jesteśmy dzisiaj w punkcie przełomowym". Według niego "do końca kwietnia zaszczepionych zostanie kolejnych pięć, sześć milionów osób, w zależności od dostępności szczepionek".

Zauważył, że w populacji 50-59-latków "mamy około 4,6 miliona naszych obywateli". - Z danych, które otrzymujemy od firm produkujących szczepionki wynika, że jeśli harmonogram będzie dotrzymany, to mniej więcej do połowy maja większość tej populacji zostanie zaszczepiona i będziemy mogli zejść jeszcze niżej w kategorii wiekowej. Stąd też przyspieszać będziemy w procesie rejestrowania pacjentów - ocenił szef rządu.

- Niestety wraz ze spadkiem wieku zmniejsza się skłonność do szczepienia, a to niedobrze, szanowni państwo, bardzo niedobrze - mówił dalej Morawiecki. Wskazywał, że "40-latkowie też bardzo ciężko, nierzadko niestety tragicznie, przechodzą COVID-19 i są też nosicielami czy pasami transmisyjnymi dla dalszych zakażeń".

- Musimy przerwać ten łańcuch zakażeń, dlatego liczę na to, że już bardzo wkrótce będziemy mogli jeszcze szerzej otworzyć dostępność naszego procesu szczepień wraz z kolejnymi informacjami, które będą do nas przychodzić od producentów - dodał premier.

Autor:akw, akr//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty: