Polska

Szczecin: pomysł na bezpieczeństwo dla pieszych

Polska

POLSKIE RADIO SZCZECIN/Jarosław GobinBezpieczniej na przejściach dla pieszych w Szczecinie

W Szczecinie przejścia dla pieszych zostaną dodatkowo oznakowane, aby były lepiej widoczne. Słupki pod znakami zostaną pokryte odblaskową folią w biało - niebieskie, odblaskowe pasy. Takie rozwiązanie podpatrzono w Szwecji.

Specjalnie oznakowane zostaną przejścia wytypowane przez policję jako te, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń przechodniów. Pierwsze znaki już stanęły, kolejne mają się pojawić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Inicjatywa została przywieziona ze Szwecji i zgłoszona do Radia Szczecin przez mieszkańca miasta, Marka Majewskiego. Zarząd miejskich dróg wsparł inicjatywę, a radio znalazło sponsorów, którzy finansują zainstalowanie nowego oznakowania.

Zabezpieczenie jednego przejścia to wydatek ok. 140 zł. Tyle kosztują 2 słupki z tworzyw sztucznych z kilkunastoma warstwami farby. Dzięki nim bezpieczeństwo pieszych powinno się poprawić, bo znaki widoczne są z dużo większej odległości nawet w nocy i we mgle.

W 2006 r. wypadki z udziałem pieszych stanowiły 49% ogółu zdarzeń drogowych w Szczecinie. 20 osób zginęło w nich, a 257 zostało rannych.

Źródło: Polskie Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: POLSKIE RADIO SZCZECIN/Jarosław Gobin

Pozostałe wiadomości