Priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po środowym posiedzeniu RBN, mówiąc o elementach planu strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa kraju.
W środę Rada Bezpieczeństwa Narodowego omówiła dokument przygotowany przez rząd, a dotyczący strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
Bronisław Komorowski wyjaśnił, że plan obejmuje różne obszary i jest efektem pracy oraz współpracy m.in. BBN i MON. - Zyskał on akceptację jako adekwatny, zarówno ze względu na możliwości państwa polskiego, jak i pojawiających się zagrożeń - podkreślił prezydent.
W ramach tego planu - powiedział na briefingu po posiedzeniu Rady - mieszczą się również priorytety w zakresie planów modernizacyjnych Polskich Sił Zbrojnych.
- Chciałbym podkreślić, że Rada zgodnie uznała, że priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Omawialiśmy ten problem z różnych punktów widzenia, ale omawialiśmy także pod wpływem informacji o kolejnych zmianach w zakresie środowiska bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego obszaru - powiedział prezydent. Poinformował, że w ramach planu strategicznego wzmocnienia bezpieczeństwa państwa jest też zamiar przeprowadzenia w przyszłym roku ćwiczenia "Kraj 2015", które ma na celu przetestowanie skuteczności działania systemu kierowania państwem w warunkach kryzysu.
- To jest to, co możemy zrobić też bez wielkich nakładów finansowych, usprawniając funkcjonowanie systemu - dodał Komorowski.
"Szerokie porozumienie"
Prezydent przypomniał, że w ramach wzmocnienia systemu bezpieczeństwa mieści się też podniesienie do poziomu 2 procent PKB nakładów na obronność. - Pragnę wyrazić przekonanie, że odpowiednia ustawa rządowa, która już jest, będzie obszarem współpracy bardzo licznych sił politycznych, nie tylko tworzących koalicję - powiedział Komorowski.
Prezydent mówił, że w trakcie dyskusji na temat programu padły ostrzeżenia, iż realizacja planu wzmocnienia bezpieczeństwa przypadnie m.in. na rok, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, co - jak ocenił - może stanowić pokusę do politycznego eksploatowania trudnych decyzji. - Jednym z efektów ustaleń RBN jest sugestia, abyśmy spróbowali wspólnym wysiłkiem, także poprzez kontakt z liczącymi się siłami opozycyjnymi, ustalić plan minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa RP, m.in. poprzez przyjęcie ustawowej regulacji o 2 proc. przeznaczanych od roku 2016 na obronność - mówił Komorowski. - Zamierzam w tym obszarze być aktywny i zamierzam wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa - zadeklarował prezydent.
Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: st. chor. R. Olejniczak/32.BLT