Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia chcą wycofać amalgamat z użytku w leczeniu stomatologicznym i zastąpić go innymi materiałami - podał "Dziennik Gazeta Prawna".
"W czerwcu Ministerstwo Zdrowia wysłało do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji prośbę, by oceniła, czy warto usunąć amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Kilka dni temu Agencja zaopiniowała takie rozwiązanie pozytywnie. Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. A rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska" - informuje "DGP".
Następstwo rozporządzenia europarlamentu i Rady UE
Gazeta dodaje, że usunięcie surowca zawierającego rtęć jest następstwem przyjęcia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2017 roku, które zabrania państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci i młodzieży do 15. roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących. W rozporządzeniu zalecono całkowite wycofanie amalgamatu stomatologicznego do 2030 r.
"Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w rekomendacji dla Ministerstwa Zdrowia pisze, że w Polsce należałoby usunąć w ogóle stosowanie amalgamatu, ale tylko pod warunkiem, że nie ograniczy to dostępności do leczenia. Czyli musi się to łączyć z zastąpieniem tych plomb innymi" - czytamy w "DGP".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock