Zakopane pierwsze uwolniło się od zaborcy. "Górale są przesiąknięci wolnością"

[object Object]
Zakopane pierwsze uwolniło się od zaborcy. Felietontvn24
wideo 2/3

Zakopane było pierwszą miejscowością na ziemiach polskich, która wyzwoliła się spod panowania zaborcy. Program z cyklu "Stulecie niepodległości".

Od początków XX wieku na terenach Podhala silnie odradzały się ruchy niepodległościowe. Na dłuższe pobyty stale przyjeżdżał do Zakopanego Józef Piłsudski. U podnóża Tatr często odbywały się posiedzenia PPS-Frakcji Rewolucyjnej i wydziału bojowego PPS.

- Tutaj od XIX wieku krążyła legenda o zaśnionych rycerzach, którzy gdzieś w tych ponurych jaskiniach tatrzańskich czekają na sygnał, czy już czas podjęcia walki narodowej. To też był czynnik narodowotwórczy, szczególnie wśród tej prostej ludności - mówi Lesław Dall, historyk.

Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, malarz i działacz niepodległościowy Włodzimierz Tetmajer wydał na bazie tej legendy odezwę do Podhalan. Pisał, że nadszedł ten czas, na który czekali i ojcowie i dziadowie.

Te słowa skłoniły wielu górali do wstąpienia w szeregi Legionów.

Domagają się odbudowy państwa polskiego

W Zakopanem od końca XIX wieku przebywał też Stefan Żeromski. Z zakopiańską artystyczno-legionową bohemą urządzał tajne spotkania w restauracji U Karpia przy Krupówkach. Tam odbywały się polityczne odczyty.

Jesienią 1918 roku, w czwartym roku wojny, przegrana Niemiec i Austro-Węgier stawała się faktem. Dlatego przedstawiciele zakopiańskiej narodowej demokracji wychodzą z inicjatywą likwidacji rządów zaborcy i przejęcia władzy.

- 13 października zwołano w sali Sokoła zebranie, gdzie odczytano rezolucję o tym, że mieszkańcy Zakopanego domagają się odbudowy państwa polskiego i uznają Komitet Narodowy Polski, który działał wtedy w Paryżu, jako swoją reprezentację za granicą - mówi historyk.

Wybrano zarząd Organizacji Narodowej jako organu mającego za zadanie przejęcie władzy. Prezesem został Stefan Żeromski.

Zakopane wolne od zaborcy

W Zakopanem czekano na sygnał. Przyszedł pod koniec października z Krakowa, gdzie polscy żołnierze rozbroili garnizon austriacki.

Także w stolicy Podhala rozpoczęło się rozbrajanie. Spiskowcy pozbawili broni żandarmerię, zajęto pocztę i dworzec kolejowy. Zakopane z całą okolicą było wolne od zaborcy. Stanowiło pierwszą miejscowość zaboru austriackiego, która zrzuciła pęta niewoli.

Jak opowiada Lesław Dall, porucznik Marian Bolesławicz zgłosił się do Stefana Żeromskiego i zameldował, że on i jego żołnierze oczekują dalszych rozkazów.

- Władza przechodzi w ręce cywila Stefana Żeromskiego, przewodniczącego Organizacji Narodowej. Na następny dzień Stefan Żeromski musiał przygotować przede wszystkim tekst przysięgi - opowiada historyk.

Dodaje, że Żeromski przekształcił Organizację Narodową w Radę Narodową. - Ona już jest jak gdyby tą Rzecząpospolitą Zakopiańską. Ma urzędników (...), ma wojsko - podkreśla.

"Wolności uczyli się w górach"

16 listopada Rada Narodowa w Zakopanem została rozwiązana. Rzeczpospolita Zakopiańska, której prezydentem był Stefan Żeromski, przestała istnieć. Władzę przejęły organy nowo tworzącego się rządu polskiego.

- Górale są przesiąknięci wolnością. Oni się nikomu nie tłumaczą. Ta wolność jest i w tańcu góralskim, i w śpiewie, i zachowaniu zwyczajów. To też jest wyraz przywiązania do tradycji, pewnego konserwatyzmu na pewno, ale i wolności. Wolności się uczyli w górach. Czasami nie trzeba wcale w Tatrach długo być, żeby nimi przesiąknąć. Oni je mają na co dzień - mówi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

"Ludzie nie zaczęli od razu postrzegać się jako Polacy"
"Ludzie nie zaczęli od razu postrzegać się jako Polacy"tvn24

"Ludzie nie zaczęli od razu postrzegać się jako Polacy"

Gościem dyskusji w drugiej części programu "Sto lat niepodległości" był Jochen Boehler, niemiecki historyk, autor książki "Wojna domowa. Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski".

- Kiedy zacząłem pracę nad książką, natrafiłem na badania, które już powstały w Europie. Chodzi o kwestię przemocy po zakończeniu I wojny światowej. Można zaobserwować, że w latach 1918-1921 na obszarze sięgającym od Irlandii po Bałkany wojna światowa wcale się jeszcze nie skończyła. Trwają wtedy konflikty zbrojne pomiędzy powstającymi państwami narodowymi. W tym przypadku Polską i jej sąsiadami - wskazuje ekspert.

Dodaje, że "pojęcie 'wojna domowa' ma sens tylko wtedy, kiedy spogląda się na dany konflikt nie tylko z polskiej perspektywy, lecz z uwzględnieniem faktu, że upadek trzech imperiów - rosyjskiego, niemieckiego i austriackiego - stworzył szansę na powstanie na ich terenach państw narodowych".

- Polska była jednym z nich. Wcześniej padła ofiarą rozbiorów, a teraz odzyskała niepodległość. Należy zauważyć, że w czasie toczenia się wspomnianych walk, tożsamość narodowościowa nie była jeszcze klarowna. 11 listopada 1918 roku ludzie nie zaczęli od razu postrzegać się jako Polacy, Litwini, czy Ukraińcy. Ludność w ogóle nie mówiła o sobie w kategoriach narodowych, zwłaszcza chłopi - podkreśla Boehler.

Jak zaznacza, "tożsamość narodu polskiego budowała się w trakcie tych zmagań i walk". - Ludzie musieli się zdecydować, czy są po stronie polskiej, czy ukraińskiej. Było to jeszcze trudniejsze w przypadku małżeństw mieszanych - zaznaczył.

"W 1918 roku powstała pierwsza Rzeczpospolita Polska"
"W 1918 roku powstała pierwsza Rzeczpospolita Polska"tvn24

"W 1918 roku powstała pierwsza Rzeczpospolita Polska"

Drugim gościem był brytyjski historyk Robert Frost, badacz historii Polski, w szczególności okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

- Zawsze mówię, że w 1918 roku powstała pierwsza Rzeczpospolita Polska. Bo ta, o której wszyscy mówią: "pierwsza Rzeczpospolita" to była Rzeczpospolita Polsko-Litewska, Obojga Narodów - podkreślił.

Dodał, że "pod koniec pierwszej wojny światowej niektórzy - w tym Piłsudski - chcieli stworzyć znowu federację z Ukraińcami, Białorusinami i Litwinami, ale było już na to za późno".

"Sto lat niepodległości".  Zakopane pierwsze uwolniło się od zaborcy
"Sto lat niepodległości". Zakopane pierwsze uwolniło się od zaborcytvn24

Autor: js,ads/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium