Piekła nie ma, a Stargard już nie jest Szczeciński. Noworoczne zmiany na mapie
Od 1 stycznia Stargard nie jest już Szczeciński. To jednak nie jedyna zmiana na polskiej mapy - mieszkańcy pewnej położonej na Opolszczyźnie wsi nie chcieli już dłużej żyć w Piekle. Od nowego roku mieszkają więc w Nowej Wsi. Piekieł wciąż u nas jednak nie brakuje - zostało jeszcze 69 miejscowości o tej nazwie. Materiał "Faktów" TVN.
Mieszkańcy Stargardu (woj. zachodniopomorskie) w czasie imprezy sylwestrowej hucznie świętowali zmianę nazwy miasta. - Wracamy do korzeni - tłumaczył jeden z mieszkańców.
Długa nazwa przysparzała bowiem kłopotów. - We wszelkich rubrykach, jakie miałem do wypełnienia, mieściło się do Szczec. - żali się inny mieszkaniec Stargardu.
Jerzy Waliszewski z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu zauważa, że miasto doskonale radziło sobie bez przymiotnika przez setki lat. - Tylko przez 65 lat, zapomnijmy o nic, było Stargardem Szczecińskim - wyjaśnia.
Zmiana jest tym przyjemniejsza, że nie nakłada ona na mieszkańców dodatkowych obowiązków.
- Nie trzeba wymieniać dowodów rejestracyjnych czy praw jazdy. Mieszkańcy nic nie muszą robić w związku ze zmianą. Tylko się cieszyć - tłumaczy Marcin Rumiński, rzecznik prezydenta Stargardu.
Piekła nie ma
Powody do radości mają także mieszkańcy pewnej położonej na Opolszczyźnie wsi. Nie byli zadowoleni z nazwy miejscowości i postanowili, że nie chcą dłużej mieszkać w Piekle.
Ministerstwo administracji i cyfryzacji okazało się wyrozumiałe - od stycznia Piekło znów jest Nową Wsią.
Jak mówi Helena Małaczyńska z urzędu gminy Domaszowice, do kłopotliwych dla mieszkańców sytuacji dochodziło, gdy przez wieś przechodziły pielgrzymki.
- Mieszkańcy twierdzili, że uczestnicy bardzo się dziwili, że ludzie mieszkają w Piekle; że oni idą do Częstochowy się modlić, a muszą przejść przez Piekło - wyjaśnia.
Piekieł na polskiej mapie jednak nie brakuje: wciąż istnieje 69 miejscowości o tej nazwie.
Autor: kg//gak / Źródło: "Fakty" TVN
Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków
Prezydent USA Donald Trump oświadczył na spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II, że nie zamierza "kupować" Strefy Gazy, lecz ją "mieć", a część mieszkańców zostanie przesiedlona do Jordanii. Abdullah zapowiedział alternatywny plan liderów państw arabskich, lecz obiecał przyjęcie dwóch tysięcy chorych dzieci z Gazy.
Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć
Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. W Norwegii, największym dla Tesli rynku po Ameryce, sprzedaż samochodów tej marki spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 12 lutego.
Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu
W Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) paliła się hala magazynowa z pianką do produkcji mebli. W akcji gaśniczej uczestniczyło 15 zastępów strażackich. Pożar został ugaszony przed godziną 2 w nocy.
Spłonęła hala magazynowa z pianką do produkcji mebli
Skazany przez rosyjski sąd nauczyciel i były pracownik dyplomacji Marc Fogel powrócił do kraju w ramach wymiany więźniów. Nie jest jasne, kogo w zamian uwolniły Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump - który przyjął Fogela w Białym Domu - powiedział, że USA dały Moskwie "niewiele" za uwolnienie Amerykanina.
Sąd Konstytucyjny Rumunii zatwierdził rezygnację prezydenta Klausa Iohannisa i wydał orzeczenie, zgodnie z którym przewodniczący senatu Ilie Bolojan obejmie w środę stanowisko tymczasowego szefa państwa. Ze względu na tę funkcję Bolojan zawiesił członkostwo w Partii Narodowo-Liberalnej (PNL).
Rumuński Sąd Konstytucyjny zatwierdził rezygnację prezydenta
1084 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Serię głośnych eksplozji słychać było w środę nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie, który został zaatakowany przez Rosję rakietami balistycznymi. W czterech dzielnicach miasta wybuchły pożary. W wyniku ataku zginęła co najmniej jedna osoba - powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
Seria wybuchów w Kijowie. Rosjanie zaatakowali pociskami balistycznymi
- Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców i próbują na polski teren przenosić najbardziej brutalne reguły i zwyczaje - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Nie pozwolimy, żeby to wróciło - zapewnił, nawiązując do przestępczości zorganizowanej z lat 90. w Polsce.
"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"
W dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do zdarzenia miało dojść z powodu awarii systemu nawigacyjnego maszyny.
Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"
Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"
We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.
- Prokuratura uznała, że zamiast spotkać się ze mną w kraju i mieć możliwość rozmowy, wysłuchania moich wyjaśnień, postanowiła zatrzymać mnie za granicą - powiedział Michał Kuczmierowski w rozmowie z dziennikarzem TVN24. W poniedziałek były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) opuścił areszt w Londynie. We wtorek stawił się w komisariacie policji.
Były szef RARS stawił się w komisariacie
W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.
Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.
Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż
- To dobry moment, żeby Polska w jakimś sensie ustawiła politykę Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, komentując rolę Polski w ewentualnym zakończeniu wojny w Ukrainie. - Mamy niezłe karty, bo my jesteśmy tym krajem, który wydaje na obronność, który przejmuje się tym, co się dzieje za wschodnią stroną naszej granicy - dodał.
"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"
"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko oraz bliskich zamordowanego ratownika" - napisała w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wiceministra zdrowia Urszula Demkow. W ten sposób wiceszefowa MZ odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi z radiowego wywiadu dotyczącego między innymi sytuacji ratowników medycznych.
"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją
Urzędnicy nakazali wstrzymanie działalności hotelarskiej w budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, gdzie przez lata działał Marriott, a obecnie Presidential. Powodem są uchybienia związane z ochroną przeciwpożarową na klatkach schodowych. Właściciel budynku twierdzi, że decyzja została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". Hotel nadal przyjmuje gości.
Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
W niedzielę w gnieźnieńskim szpitalu zmarł mężczyzna, który trafił do placówki w stanie upojenia alkoholowego. - U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu na poziomie 13 promili - przekazał Mateusz Hen, dyrektor placówki.
Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy
11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji kilkudziesięciu operatorów z siedemnastu Centrów Powiadamiania Ratunkowego otrzymało odznaczenia. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ubiegłym roku odnotowano ponad 20 milionów połączeń na numery alarmowe.
"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"
Służby apelują o wrażliwość i zwracanie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności, które spotykamy wieczorami na ulicach. Ujemne nocne temperatury i mroźna aura są zagrożeniem dla takich osób, więc każdą taką sytuację należy zgłaszać służbom. W Szczecinie przygotowano 365 miejsc w schroniskach i noclegowniach.
Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy
Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.
Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.