Tuleya po decyzji Izby Dyscyplinarnej: Walka o wolne sądy trwa. Nie dajmy sobie zamydlić oczu

Autor:
mjz,
momo
Źródło:
TVN24
"Tak zwana Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i nigdy nim nie będzie"
"Tak zwana Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i nigdy nim nie będzie"TVN24
wideo 2/11
TVN24"Tak zwana Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i nigdy nim nie będzie"

Ta decyzja, która dziś zapadła, nie zmienia faktu, że nadal istnieje organ, który nie jest organem sądowym – mówił w czwartek wieczorem w TVN24 sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. W ten sposób skomentował decyzję nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej, która nie wydała zgody na doprowadzenie go siłą na przesłuchanie w prokuraturze. - Walka o naprawdę wolne sądy trwa – dodał.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna SN nie wyraziła w czwartek zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury warszawskiego sędziego Igora Tuleyi w celu postawienia mu zarzutów dotyczących ujawnienia tajemnicy ze śledztwa. Orzeczenie to jest nieprawomocne.

Prokuratura zapowiedziała już, że złoży zażalenie na decyzję Izby Dyscyplinarnej. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Tuleya: wygraliśmy małą bitwę, ale wojna trwa

- Pamiętajmy, że kiedy był uchylany immunitet, to też w pierwszej instancji Izba Dyscyplinarna nie uchyliła go i na skutek zażalenia prokuratury w drugiej instancji już ten immunitet uchyliła – przypomniał sędzia Tuleya zaraz po ogłoszeniu orzeczenia. - Ciekawe, jakie jest uzasadnienie postanowienia – dodał.

Podziękował za wsparcie w imieniu swoim i "wszystkich sędziów". - To wszystko tak naprawdę dzięki państwu. Prawnicy, sędziowie bez wsparcia obywateli nic by nie zrobili – oznajmił, zwracając się do zgromadzonych przed Sądem Najwyższym.

- Mała bitwa, którą dzisiaj wygraliśmy, ale wojna w obronie praworządności jeszcze trwa. Walczymy do końca – oświadczył Tuleya.

Tuleya: wygraliśmy małą bitwę, ale wojna w obronie praworządności jeszcze trwa
Tuleya: wygraliśmy małą bitwę, ale wojna w obronie praworządności jeszcze trwaTVN24

"Raz do roku nawet kij od szczotki strzela"

Później na antenie TVN24 sędzia Tuleya wyznał, że nie jest "skołowany" orzeczeniem, ale "zadowolony z niego też nie jest". - Bo pamiętajmy o tym, że ta decyzja, która dziś zapadła, nie zmienia faktu, że nadal istnieje organ, który nie jest organem sądowym – zaznaczył.

Jak podkreślił, "tak zwana Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i nigdy nim nie będzie". - Nawet, jeśli wydała taką, a nie inną decyzję. Raz do roku nawet kij od szczotki strzela – stwierdził.

Dodał, że Izba Dyscyplinarna "z pewnością będzie rozpoznawała prokuratorskie zażalenie".

Zwrócił jednocześnie uwagę na pozytywne strony ostatnich dwóch dni. - Mam wrażenie, że ta wspólnota obywateli i prawników, którzy walczą w obronie konstytucji, walczą o niezależne sądy, niezawisłość sędziowską i prawa człowieka, że ta wspólnota zacieśniła się. To jest bardzo budujące i dające olbrzymią nadzieję na przyszłość – przyznał sędzia.

Jak dodał, ostatnie dni pokazały, że "prawnicy broniący praworządności mają ogromne oparcie w społeczeństwie".

"Nie dajmy sobie zamydlić oczu"

Jak zauważył, "osoby, które od pięciu, sześciu lat niszczą konstytucję i wymiar sprawiedliwości", też powołują się na ustawę zasadniczą. - Oczywiście, robią to w sposób całkowicie fałszywy. Nie zmienia to faktu, że to, co się dzisiaj stało, nie jest orzeczeniem sądowym – powtórzył.

- Od samego początku decyzje, które zapadają w tak zwanej Izbie Dyscyplinarnej, nie zapadają w budynku Sądu Najwyższego, tylko pewnie gdzieś indziej. Jestem przekonany, że jest to rodzaj jakiejś strategii i próba zalegalizowania czegoś, co nie jest sądem – ocenił Tuleya. Dodał, że decyzje są podejmowane "w świecie politycznym".

- Myślę, że w moim środowisku spojrzenie na tak zwaną Izbę Dyscyplinarną się nie zmieni i nie zmieni też tej naszej drogi, którą idziemy od kilku lat, czyli walki o praworządność, walki o konstytucję, niezależne i prawdziwe sądy – powiedział Tuleya.

I dodał: - Walka o naprawdę wolne sądy trwa. Nie dajmy sobie dzisiejszą decyzją tak zwanej Izby Dyscyplinarnej zamydlić oczu.

Tuleya: Walka o wolne sądy trwa. Nie dajmy sobie zamydlić oczu
Tuleya: Walka o wolne sądy trwa. Nie dajmy sobie zamydlić oczuTVN24

Sprawa sędziego Tulei

Wniosek w sprawie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia sędziego został skierowany do Sądu Najwyższego w połowie marca. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że w związku z tym, iż Igor Tuleya po raz trzeci - mimo prawnego obowiązku - nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie.

Sędzia Tuleya konsekwentnie odmawia stawienia się w prokuraturze. Podkreśla, że nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN jako sądu oraz ważności decyzji podjętych przez tę izbę.

W listopadzie ubiegłego roku na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu. Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Autor:mjz, momo

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości