Szczerba: to trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu prezydenta musi tłumaczyć jego wywiad

Źródło:
"Super Express", TVN24
Szczerba: prezydent jest trochę zakładnikiem swoich bezprawnych działań z 2015 roku
Szczerba: prezydent jest trochę zakładnikiem swoich bezprawnych działań z 2015 rokuTVN24
wideo 2/6
Szczerba: prezydent jest trochę zakładnikiem swoich bezprawnych działań z 2015 rokuTVN24

To rzeczywiście bardzo trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu politycznego prezydenta musi tłumaczyć wywiad, którego udzielił prezydent i autoryzował go - stwierdził w poniedziałek w Sejmie Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska). Polityk odniósł się do postawy Pałacu Prezydenckiego w sprawie prawomocnie skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Według Waldemara Budy (Prawo i Sprawiedliwość) "trzeba podejmować działania, które zdynamizują ten proces i doprowadzą w jak najkrótszym czasie do uwolnienia" byłych posłów.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - napisał w niedzielę wieczorem "Super Express", publikując wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dzisiaj Mariusz Kamiński jest w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, prowadzi cały czas strajk głodowy. Maciej Wąsik także prowadzi strajk głodowy. Chciałbym, żeby to zostało przerwane. Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię" - zacytowała prezydenta gazeta. 

Wcześniej w niedzielę prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekonywała w Radiu Zet, że Andrzej Duda zdecydował o najkrótszej możliwej drodze postępowania ułaskawieniowego, wszczętego w trybie prezydenckim, "aby było to przeprowadzone w 100 procentach zgodnie z obowiązującym prawem od 1997 roku, aby ani politycy, ani sądy, ani doktryna nie mogła tego kwestionować". - To jest najkrótsza metoda, którą dzisiaj można zastosować: wszczęcie (postępowania) w trybie prezydenckim, z wyłącznym stanowiskiem prokuratora generalnego - dodała.

Z kolei po publikacji fragmentu wywiadu szef prezydenckiego gabinetu Marcin Mastalerek napisał w mediach społecznościowych, że "toczy się postępowanie ułaskawieniowe". "Prezydent podejmie decyzję niezwłocznie po otrzymaniu opinii prokuratora generalnego. Pan Adam Bodnar, zwlekając i nie wypuszczając posłów z więzienia, naraża ich życie i zdrowie" - stwierdził.

Buda: nie ma tutaj co czekać, bo sytuacja jest zupełnie wyjątkowa

Do tej kwestii odniósł się w poniedziałek w Sejmie Waldemar Buda (Prawo i Sprawiedliwość). - Ciężko się temu dziwić, że pan prezydent zakładał dobrą wolę po stronie pana Adama Bodnara. Nie ma jej i w związku z tym trzeba podejmować kolejne działania. Nie ma tutaj co czekać, bo sytuacja jest zupełnie wyjątkowa - stwierdził.

Jak powiedział, "nikt nie mógł się spodziewać, że pan Bodnar będzie przedłużał postępowanie ułaskawieniowe". - Wobec tego trzeba podejmować działania, które zdynamizują ten proces i doprowadzą w jak najkrótszym czasie do uwolnienia panów ministrów Wąsika i Kamińskiego - dodał.

Buda: nie ma tutaj co czekać, bo sytuacja jest zupełnie wyjątkowa
Buda: nie ma tutaj co czekać, bo sytuacja jest zupełnie wyjątkowaTVN24

Szczerba: to rzeczywiście bardzo trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu politycznego prezydenta musi tłumaczyć wywiad

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba ocenił, że "to rzeczywiście bardzo trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu politycznego prezydenta musi tłumaczyć wywiad, którego udzielił prezydent i autoryzował go".

Jak podkreślał, "prezydent ma w dyspozycji artykuł 139 konstytucji, który daje mu możliwość aktu łaski wobec przestępców w każdej sytuacji". - Więc jeżeli dzisiaj by podpisał ułaskawienie po prawomocnym wyroku sądu, jaki miał miejsce w grudniu, jutro Kamiński i Wąsik byliby wolni. Nie robi tego, skorzystał z innego instrumentu, opiniowania przez prokuratora generalnego, przesyłania akt i tak dalej, więc sam wybrał ścieżkę, którą w tej chwili podąża. A jak rozumiem, pan Mastalerek potwierdził tylko, że tak będzie - dodał Szczerba.

Szczerba: to rzeczywiście bardzo trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu politycznego prezydenta musi tłumaczyć wywiad
Szczerba: to rzeczywiście bardzo trudna sytuacja, kiedy szef gabinetu politycznego prezydenta musi tłumaczyć wywiadTVN24

"Po raz pierwszy się chyba zgodzę z Jarosławem Kaczyńskim"

Poseł komentował też słowa Jarosława Kaczyńskiego, które odnoszą się do sprawy skazanych Kamińskiego i Wąsika. Prezes PiS rozmawiał z innym politykiem partii na tyle głośno, że nagrały to kamery, w tym kamera "Faktów" TVN: - Mam nadzieję, że prezydent się zdecyduje i w końcu uwolni. Z tą metodą, którą zastosował, to jeszcze rok może trwać - mówił Kaczyński.

CZYTAJ: Kaczyński: mam nadzieję, że prezydent się zdecyduje i w końcu uwolni. Chodzi o Kamińskiego i Wąsika

Zdaniem Michała Szczerby prezydent "jest trochę zakładnikiem swoich bezprawnych działań z 2015 roku, kiedy tego aktu łaski wobec nieprawomocnego wyroku i wobec osób, które jeszcze nie były przestępcami, nie mógł uruchomić". - Dzisiaj ma ten instrument w ręku, nie robi tego - mówił.

Kamery uchwyciły, co Kaczyński powiedział do posła PiS
Kamery uchwyciły, co Kaczyński powiedział do posła PiSFakty TVN

- I tutaj po raz pierwszy się chyba zgodzę z Jarosławem Kaczyńskim, że (prezydent - red.) wybrał bardzo długotrwałą i na końcu niekoniecznie zakończoną sukcesem procedurę znaną z Kodeksu postępowania karnego - stwierdził Szczerba.

Jak podkreślał, Andrzej Duda dzisiaj "w tej sprawie kluczy". - To on jest katalizatorem tych wszystkich negatywnych emocji, zgromadzeń publicznych, okrzyków przed zakładami karnymi. To wszystko jest bardzo niepoważne i prezydent to wszystko niestety autoryzuje - dodał Szczerba.

"Andrzej Duda zupełnie świadomie robi z nich męczenników"

W podobnym tonie wypowiadał się też Robert Kropiwnicki z KO. - Wszyscy wiedzą, że prezydent ma dwie ścieżki. Akt łaski, który działa natychmiast i procedurę ułaskawieniową, która jest długa i trzeba spełniać określone kryteria, których ci panowie nie spełniają - zwracał uwagę.

- I Andrzej Duda zupełnie świadomie robi z nich męczenników. Próbują robić z tego wielki jakiś taki proces, że oni są tacy pokrzywdzeni, a tymczasem ma w kieszeni, w długopisie możliwość ich wypuszczenia natychmiast, ale świadomie nie chce tego zrobić. Nie wiem, dlaczego, choć moim zdaniem oni powinni siedzieć w więzieniu - dodał.

Kropiwnicki: Andrzej Duda zupełnie świadomie robi z Kamińskiego i Wąsika męczenników
Kropiwnicki: Andrzej Duda zupełnie świadomie robi z Kamińskiego i Wąsika męczennikówTVN24

Zdaniem marszałka seniora Marka Sawickiego (PSL - Trzecia Droga) po prawomocnym wyroku z 20 grudnia 2023 roku Sądu Okręgowego, kiedy panowie Wąsik i Kamiński zostali uznani za przestępców, "już tego samego dnia, kiedy oczekiwali na areszt w Pałacu Prezydenckim, prezydent zamiast zastanawiać się, mógł zastosować bezpośrednie prawo łaski".

- Wtedy byłoby przynajmniej po problemie w zakresie odwiedzin tych panów w zakładach karnych, natomiast z pewnością nie byłoby rozwiązanego problemu utraty mandatów poselskich - dodał.

Sawicki: kiedy Wąsik i Kamiński oczekiwali na areszt, prezydent mógł zastosować bezpośrednie prawo łaski
Sawicki: kiedy Wąsik i Kamiński oczekiwali na areszt, prezydent mógł zastosować bezpośrednie prawo łaskitvn24

Biedroń: Kaczyński jest przyzwyczajony do tego, że wydawał polecenia premierowi, prezydentowi czy Radzie Ministrów

Słowa Kaczyńskiego komentował też współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Jego zdaniem "prezes tak na pewno mówi każdego dnia, bo jest to prezes, który jest przyzwyczajony do tego, że wydawał polecenia premierowi, prezydentowi, Radzie Ministrów".

- On tak traktuje Polskę. Jego zdanie jest rozkazem dla najwyższych władz w tym państwie. I został mu tylko prezydent, więc nadal prezydenta tak traktuje, jak traktował, czyli jak marionetkę - ocenił.

Biedroń: Kaczyński jest przyzwyczajony do tego, że wydawał polecenia premierowi, prezydentowi czy Radzie Ministrów
Biedroń: Kaczyński jest przyzwyczajony do tego, że wydawał polecenia premierowi, prezydentowi czy Radzie MinistrówTVN24

- I to jest poniżające na pewno nie tylko dla nas, jako całego państwa, ale przede wszystkim dla jego głowy, który, jak pokazał prezes, jest nagi. Król jest niestety nagi, prezydent jest nagi. I prezes nie ma problemu, żeby to pokazywać. Myślę, że to uwłaczające dla Dudy - dodał Biedroń.

Autorka/Autor:pp

Źródło: "Super Express", TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku wstrząsu, do którego doszło w środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła. Trwa akcja ratunkowa.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Są poszkodowani

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Są poszkodowani

Źródło:
PAP

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Nie stać nas na brak obrony przeciwlotniczej, szukajmy wszystkich inicjatyw w Europie i na świecie, które podnoszą poziom bezpieczeństwa Polski - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, odnosząc się do europejskiej "żelaznej kopuły". - Chcemy być w inicjatywie, którą zaproponowali Niemcy, bo nie mamy fobii wobec naszych sojuszników w NATO i w Unii Europejskiej - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Źródło:
PAP

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba. Tymczasem Kamiński w piśmie do Szczerby przekazał, że nie stawi się o wyznaczonej godzinie na posiedzeniu komisji i poprosił o zmianę terminu przesłuchania.

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania. To jest naprawdę prywatna wizyta, prywatne zaproszenie - mówił przebywający z wizytą w USA prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do planowanego spotkania z Trumpem. Przekazał też, czego dotyczyły jego rozmowy między innymi z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Prezydent o "szeregu bardzo ważnych spotkań" i o "prywatnej wizycie" u Trumpa

Prezydent o "szeregu bardzo ważnych spotkań" i o "prywatnej wizycie" u Trumpa

Źródło:
TVN24, PAP

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

"Jak mistrzowie łakoci wprzody podarują, gdy kształtnie w obiecadło chłopięta wprawują. Obiecadło, czyli"? Na to pytanie za milion złotych odpowiadał w programie "Milionerzy" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Źródło:
Milionerzy TVN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Escobar, nazwisko jednego z najbardziej znanych i wpływowych baronów narkotykowych w historii, nie może być zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Iran wycofuje oficerów Strażników Rewolucji i innych formacji z obiektów w Syrii, przygotowując się w ten sposób do izraelskiego odwetu za zeszłotygodniowy atak Teheranu - podał w środę "Wall Street Journal". Według dziennika Izrael wciąż nie zdecydował się co do sposobu odpowiedzi.

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

Źródło:
PAP

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24