Prezydent mógł osiągnąć skutek jedną szybką decyzją, a "prowadzi do tego, żeby ta procedura trwała dłużej"

Źródło:
TVN24
Markiewicz (Iustitia): być może nie zależy prezydentowi na tym, żeby Kamiński i Wąsik opuścili zakład karny jak najszybciej
Markiewicz (Iustitia): być może nie zależy prezydentowi na tym, żeby Kamiński i Wąsik opuścili zakład karny jak najszybciejTVN24
wideo 2/6
Markiewicz (Iustitia): być może nie zależy prezydentowi na tym, żeby Kamiński i Wąsik opuścili zakład karny jak najszybciejTVN24

Jak rozumiem pan prezydent nie chce korzystać z tej najprostszej formuły, tej kiedy można powiedzieć jest sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem i w każdej chwili dzisiaj, wczoraj i jutro mógł taką decyzję podjąć. Woli zainicjować, co do zasady, długotrwałą procedurę z udziałem wielu innych podmiotów - mówił na antenie TVN24 sędzia Krystian Markiewicz, szef Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, komentując decyzję prezydenta w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na prośbę ich żon. Zawnioskował też do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił osadzonych na czas postępowania ułaskawieniowego.

Czytaj więcej: Prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Kamińskiego i Wąsika. Kolejny ruch należy do Bodnara

Następny krok w tej sprawie należy do prokuratora generalnego Adama Bodnara. W tym momencie od niego zależy to, jak szybko Kamiński i Wąsik wyjdą na wolność. 

Markiewicz: prezydent nie chce korzystać najprostszej formuły

Sytuację komentował w TVN24 sędzia Krystian Markiewicz, szef Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. - Prezydent zgodnie z konstytucją ma prawo ułaskawić. Już wszyscy wiemy po tych długoletnich lekcjach, że może ułaskawić osobę skazaną, no bo prawo łaski działa co do osoby skazanej. To jest tak zwana procedura konstytucyjna - rozpoczął.

- Jest też druga taka procedura, którą zwykle inicjują sami skazani bądź też ich rodziny, która jest poprzedzona opiniami sądów, następnie prokuratora generalnego, który takie opinie przekazuje do pana prezydenta i wówczas na samym końcu pan prezydent może zmniejszyć taki wymiar kary, w uproszczeniu, no albo też całkowicie ułaskawić takie osoby, wówczas wychodzą na wolność - dodał.

Krystian MarkiewiczTVN24

Czytaj również: Szymon Hołownia o postępowaniu ułaskawieniowym wobec Kamińskiego i Wąsika: długa ścieżka, może trwać nawet pół roku

- Jak rozumiem pan prezydent nie chce korzystać z tej najprostszej formuły, tej kiedy można powiedzieć jest sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem i w każdej chwili dzisiaj, wczoraj i jutro mógł taką decyzję podjąć, tylko woli zainicjować co do zasady długotrwałą procedurę z udziałem wielu innych podmiotów - stwierdził sędzia Markiewicz.

Markiewicz: widzę wyłącznie cele polityczne, nie racjonalność prawną

Zgodne z art. 563 Kodeksu postępowania karnego, sąd wydając opinie w procesie ułaskawieniowym ma uwzględnić "zachowanie się skazanego po wydaniu wyroku, rozmiary wykonanej już kary, stan zdrowia skazanego i jego warunki rodzinne, naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku".

Rozpoznając prośbę o ułaskawienie sąd w szczególności ma na względzie zachowanie się skazanego po wydaniu wyroku, rozmiary wykonanej już kary, stan zdrowia skazanego i jego warunki rodzinne, naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku.

- No pewnie nie tak sobie wyobrażamy takie postępowanie, kiedy dopiero co ktoś zaczął odbywać karę pozbawienia wolności ledwie kilka dni temu i moglibyśmy stwierdzić tak od razu, że "no jasne są już podstawy do ułaskawienia takiej osoby". To by oznaczało, że sądy nie rozpatrywały tego wszystkiego, co później w jakiejś mierze będzie jeszcze przedmiotem ponownej oceny między innymi przez prokuratora generalnego - powiedział.

Czytaj również: Kto odpowiada za zamieszanie wokół sprawy Kamińskiego i Wąsika. Sondaż

- Trudno też tutaj mówić o jakimś zachowaniu takich osób skazanych, przecież ledwo minęło kilka dni. Trudno mówić o jakimś wychowawczym aspekcie kary, jak znowu ledwie kilka dni pozbawienia wolności mamy za sobą - dodał.

Jak stwierdził, "pamiętajmy też o jednej rzeczy. Skupiamy się tutaj na dwóch byłych posłach, ale jest też druga strona. Są zawsze osoby, które są pokrzywdzone przestępstwem i jest też wymiar społeczny, odczucie społeczne tego, jak ludzie postrzegają takie zachowanie państwa w stosunku do osób, które są skazane. Równość wobec prawa nie kończy się tylko i wyłącznie na tym, że zapada wyrok, ale też nad wykonaniem takiego wyroku".

Szef Stowarzyszenia Sędziów Iustitia ocenił, że "jest to pewien teatr, ponieważ można było taki skutek zamierzony przez prezydenta osiągnąć jedną szybką decyzją, a tutaj nagle pan prezydent prowadzi do tego, żeby ta procedura trwała dłużej, co oznacza, że jednak zakłada, że dopuszcza, że dwóch skazanych będzie odbywało tę karę pozbawienia wolności".

- Być może nie zależy panu prezydentowi na tym, żeby te osoby zgodnie z jego prawem łaski opuściły ten zakład karny jak najszybciej. Więc widzę tu tylko i wyłącznie cele polityczne, a na pewno nie racjonalność prawną - dodał.

Kruszyński: prezydent mógłby bez oczekiwania dokonać ułaskawienia

Jak wskazał na antenie TVN24 prof. Piotr Kruszyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując decyzję prezydenta, "nie wiem, dlaczego nie skorzystał z artykułu 567, paragraf 2 Kodeksu postępowania karnego".

§ 1. Postępowanie o ułaskawienie może wszcząć z urzędu Prokurator Generalny, który może żądać przedstawienia sobie akt sprawy z opiniami sądów albo przedstawić akta Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej bez zwracania się o opinię. § 2. Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z urzędu postępowanie o ułaskawienie w każdym wypadku, kiedy Prezydent tak zadecyduje.

- "Przedstawia" , to ius cogens (norma bezwzględnie obowiązująca - red.), oznacza że musi przedstawić, nie "może przedstawić" - powiedział Kruszyński, cytując przepis. - Stąd wniosek, że mógł pan prezydent sam zastosować prawo łaski w postaci ułaskawienia i zażądać akt - dodał. Dopytywany, czy mógłby wtedy natychmiast wykonać ułaskawienie, odpowiedział: - Tak, bez oczekiwania.

Jak stwierdził, "w momencie, kiedy pan prezydent 'uruchomił' prokuratora generalnego i tę opcję, żeby prokurator generalny 'zajął się' tą kwestią ułaskawienia, prokurator generalny ma dwie opcje". - Może po prostu zażądać akt do obu sądów, a nawet nie żądać akt, tylko bezpośrednio zwrócić się do prezydenta z odpowiednim wnioskiem. To jest opcja A - kontynuował.

- Ale jest opcja B. Może uruchomić normalną procedurę, czyli zwrócić się do sądu pierwszej instancji o opinie w przedmiocie ułaskawienia, zwrócić się do sądu odwoławczego w przedmiocie ułaskawienia, no i to oczywiście wtedy potrwa - dodał.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Media społeczenościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi.

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władimir Putin przybył do Korei Północnej. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zatwierdziły plan ofensywy na Liban. Gwiazda muzyki pop Justin Timberlake usłyszał zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 19 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24

100 milionów złotych - tyle wydano z Funduszu Patriotycznego na organizacje przychylne poprzedniej władzy. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zwrócili uwagę, że niektórzy eksperci oceniający wnioski, byli wprost powiązani ze stowarzyszeniami i organizacjami ubiegającymi się o środki. NIK miała zastrzeżenia do blisko połowy ze 174 osób. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Źródło:
TVN24

Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

Źródło:
Agientstwo, tvn24.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un rozpoczęli oficjalne rozmowy - podały rosyjskie państwowe agencje RIA Nowosti i Interfax. Putin przyleciał do Korei Północnej we wtorek wieczorem. Przed wizytą "podziękował reżimowi w Pjongjangu za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie", mówił również, że liczy na podpisanie "strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin i Kim Dzong Un rozpoczęli rozmowy

Władimir Putin i Kim Dzong Un rozpoczęli rozmowy

Źródło:
PAP, Reuters, RIA Nowosti, Interfax

Gdzie jest burza? W środę 19.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im obfite opady deszczu i silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W środę 19.06 znaczną część Polski nawiedzą burze z obfitymi opadami deszczu i bardzo silnymi porywami wiatru. Padać nie powinno tylko na południowym wschodzie i tam będzie upalnie.

Pogoda na dziś - 19.06. Duże różnice temperatury i gwałtowne burze

Pogoda na dziś - 19.06. Duże różnice temperatury i gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Zanieczyszczenie powietrza jest drugim czynnikiem ryzyka zgonu dzieci na świecie - wynika z raportu UNICEF. Szczególnie narażone są dzieci poniżej piątego roku życia. W 2021 roku zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ponad 8 milionów zgonów na świecie - informuje UNICEF.

UNICEF: to druga najczęstsza przyczyna śmierci dzieci na świecie

UNICEF: to druga najczęstsza przyczyna śmierci dzieci na świecie

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl