Premier Beata Szydło spotka się w poniedziałek z Michelem Barnierem, głównym unijnym negocjatorem do spraw Brexitu. W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego Polska wypracowała już wysoki poziom konsensusu w negocjacjach w sprawie Brexitu na poziomie unijnym.
Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.
Szykują się do drugiego etapu
Po ostatnim szczycie unijnym zorganizowanym pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.
Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.
Wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański zapowiadając wizytę Barniera, ocenił podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych i UE, że strona polska wypracowała "zaskakująco wysoki poziom konsensusu na poziomie unijnym", a jej współpraca z zespołem negocjacyjnym w Brukseli układa się bardzo dobrze. - Sukces negocjacyjny Polski w tym procesie zależy bezpośrednio od sukcesu unijnego - zaznaczył.
Bezpieczeństwo priorytetem
Szymański powiedział też wówczas, że kwestia praw obywateli jest najbardziej zaawansowaną częścią pierwszej fazy negocjacji brexitowych, a strona brytyjska jest gotowa do uznania oczekiwań unijnych w tej kwestii.
Wyjaśnił również, że wciąż nie ma postępu w kwestii porozumienia finansowego z uwagi na to, że obie strony wychodzą z całkowicie innych założeń politycznych, dotyczących tego, w jaki sposób i na jakich zasadach ma wyglądać rozliczenie finansowe.
Zdaniem wiceszefa MSZ w obopólnym interesie jest - bez względu na ukształtowanie reżimu handlowego - ukształtowanie bliskiej współpracy we wszystkich obszarach dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.
Szymański poinformował również w ubiegły czwartek o przygotowaniach Polski do drugiej fazy negocjacji brexitowych. - Rozpisujemy aktualnie mapę interesów polskich, w szczególności gospodarczych - powiedział. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 roku.
Autor: pqv//now / Źródło: PAP