Premier: Dziś na szali leżą nie tylko środki z KPO. Ta ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijneTVN24
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskich. Przekazujemy ten akt do parlamentu - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. We wtorek rano szef rządu spotkał się z przedstawicielami Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że obie strony znalazły "możliwość dogadania się w kwestiach kluczowych".
Zakończyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Dziękujemy za uwagę.
13:13
Morawiecki pytany o doniesienia Onetu dotyczące wyborów kopertowych: Rząd ma nie tylko prawo, ale obowiązek do przygotowania wyborów w odpowiednim terminie, terminie konstytucyjnym. Dlatego trzymając się tego obowiązku robiliśmy wszystko, żeby mogło do nich dojść w odpowiednim terminie.
13:10
Premier o środkach unijnych: można się ich spodziewać jeszcze w tym roku
13:08
Premier o wyborach na prezydenta Rzeszowa i kwestii przesunięcia ich terminu: Po co w tym czasie, kiedy mamy tysiące zakażeń doprowadzać do zwiększenia zagrożenia. Zaczekajmy jeszcze kilka tygodni
13:07
Czy w ramach KPO będzie mechanizm nadzorczy, żeby nie dopuścić do kierowania środków po linii partyjnej? Premier: Zależy mi na tym, by Polska w jak najbardziej uczciwy sposób wydawała pieniądze UE. Instytucja nadzorcza europejska widzi Polskę jako bardzo dobrego partnera. Polska ma tych problemów bardzo niewiele. Wszelkie mechanizmy mogą sprzyjać poprawieniu procesu. Dlatego zgodziliśmy się, żeby dołączyć kolejnych uczestników procesu monitorującego. Wszystkie te środki mają być wydawane jak najbardziej uczciwie
13:04
Premier: współpracujemy nad odpowiednim ukształtowaniem systemu energetycznego
13:01
Morawiecki: na współpracę z Solidarną Polską liczę przy wdrożeniu nowego ładu
Morawiecki: na współpracę z Solidarną Polską liczę przy wdrożeniu nowego ładu
13:00
Premier: liczę na to, że niezależnie od planu odbudowy mamy do zrealizowania coś większego, nowy polski ład
12:58
Premier: ministrowie Solidarnej Polski zgłosili na Radzie Ministrów swoje zastrzeżenia dotyczące projektu ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE
12:56
Szef rządu: uzgodnienia z Lewicą będą wkomponowane w KPO
12:54
Premier odpowiadając na pytania powiedział, że "do nas wpłynęły wnioski, propozycje, cele jedynie zaproponowane przez Lewicę jako klub parlamentarny". - Szybkimi krokami zbliżamy się do tego, gdy ustawa o wszystkich środkach unijnych (...) będzie głosowana. Nie wyobrażam sobie, żeby równiez posłowie PO mogli głosować przeciw ustawie - dodał.
12:52
Morawiecki: Nie wybrażam sobie, że ktoś może głosować przeciw interesowi Polski. Dzisiaj trzeba głosować za Polską
12:52
Premier: Dyskutowaliśmy o udziale związków zawodowych w komitecie monitorującym KPO. Zgodzilismy się, że włączeni zostaną przedstawiciele związków zawodowych
Premier: dyskutowaliśmy o udziale związków zawodowych w komitecie monitorującym KPO
12:50
Morawiecki: sami chcemy się trzymać tego, żeby przedstawić KE plan KPO rozwinięty o program wybudowania 75 tysięcy dodatkowych mieszkań.
12:49
Premier: oprócz szpitali powiatowych dyskutowaliśmy o włączeniu do programu odbudowy kwestii mieszkań
12:48
Morawiecki: Spotkaliśmy się dzisiaj z delegacją Lewicy. To była kolejna dyskusja, która przeprowadziliśmy z kolegami z ław opozycyjnych. To był jedyny klub parlamentarny, od którego uzyskaliśmy kompleksowe propozycje. Debatowaliśmy nad nimi. Przypieczęstowaliśmy uzgodnienia w kilku obszarach.
Morawiecki o spotkaniu z Lewicą: przypieczętowaliśmy uzgodnienia w kilku obszarach
12:47
Premier: odłóżmy na bok spory polityczne, posługujmy się nadrzędną kateogorią, polską racją stanu
12:46
Morawiecki o kwestii jak najszybszego przyjęcia aktu prawnego o środkach własnych
12:45
Morawiecki: tempo wyjścia z kryzysu związanego z COVID-19 będzie zależeć od tego, czy te środki w szybki sposób będą mogły być zaakceptowane a następnie rozdystrybuowane
12:44
Premier: Czy ktoś mógłby nie przyjąć jakiegoś transportu szczepionek tylko dlatego, że wynegocjował to rząd PiS? Byłby to kompletny absurd. Dzisiaj ponad podziałami partyjnymi liczy się Polska
Premier: dzisiaj ponad podziałami partyjnymi liczy się Polska
12:43
Premier: To nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie, to konkretne środki na remont szpitala, na drogi krajowe i wojewódzkie, drogi szybkiego ruchu, koleje.
12:42
Premier: Dziś na szali leżą nie tylko środki z KPO. Ta ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne
12:41
Morawiecki: liczy się wykorzystanie maksymalnej puli środków dla procesów inwestycyjnych
12:41
Rozpoczęła się konferencja prasowa premiera.
12:38
Czekamy na konferencję szefa rządu, która miała rozpocząć się o godzinie 12.30.
12:33
Szef KPRM Michał Dworczyk mówił dziennikarzom w Sejmie, że jestem przekonany, że będzie większość w Sejmie dla ratyfikacji decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy. - To jest po prostu dobre dla Polski i dla Polaków – dodał.
12:30
Europoseł Lewicy Robert Biedroń mówił po spotkaniu z premierem w sprawie KPO, że "rząd zgodził się na wszystkie warunki".
12:25
Dzień dobry. Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję premiera Mateusza Morawieckiego.
Stanowisko Lewicy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - która jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy (środki z niego mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy) - może być decydujące wobec braku zgody w tej sprawie w samej Zjednoczonej Prawicy. Ratyfikacji sprzeciwia się Solidarna Polska.
"Cieszymy się, że jest ugrupowanie, które poważnie podchodzi do problemu"
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała po spotkaniu, że dyskusja była merytoryczna, konstruktywna i bardzo rzeczowa oraz konkretna. - W duchu odpowiedzialności za państwo, racji stanu, interesu państwa, ale przede wszystkim interesu Polaków, interesu społecznego - oceniła.
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że rozmowa dotyczyła "kluczowych spraw dla nas i Lewicy".
– Rozmawialiśmy o kwestii funduszy przeznaczonych na służbę zdrowia, na szpitale powiatowe przede wszystkim, rozmawialiśmy o problemie mieszkań, to bardzo ważny temat i dla nas, i dla Lewicy, rozmawialiśmy o pomocy dla przedsiębiorców, szczególnie dla tego sektora, który jest bardzo dotknięty skutkami pandemii, czyli turystyce, gastronomii. I wreszcie rozmawialiśmy o komisji monitorującej – wymieniał.
Zapowiedział, że o godzinie 12 premier przedstawi szczegóły. – To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych – powiedział Terlecki.
- W czasie gdy prowadziliśmy te rozmowy, które były bardzo konkretne i sporo czasu trwały, poprzedzały je rozmowy naszych ekspertów i ministrów. W tym samym czasie Platforma urządzała awanturę pod drzwiami sali, więc to też świadczy o tym, jaką mamy sytuację w opozycji - dodał.
- Cieszymy się, że jest ugrupowanie, które poważnie podchodzi do problemu, który wydaje się być w najbliższym czasie najważniejszy dla Polski – powiedział szef klubu PiS.
Biedroń: rząd zgodził się na wszystkie warunki
Po spotkaniu przedstawiciele Lewicy przekazali na konferencji prasowej, że wynegocjowali między innymi 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, to że 30 procent z KPO trafi do samorządów oraz 300 mln euro trafi na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Ma też powstać komitet monitorujący wydatki z udziałem m.in. związków zawodowych.
- Rząd zgodził się na wszystkie warunki - podsumował europoseł Robert Biedroń. Dodał, że negocjowane były szczegóły takie jak kwoty wsparcia, plan wdrażania czy skład komitetu monitorującego. - Zobaczyliśmy chęć współpracy rządu - dodał.
Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS: szef klubu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii Anita Czerwińska oraz posłanka Anna Kwiecień. Z kolei Lewicę reprezentowali: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, europoseł Robert Biedroń, poseł Adrian Zandberg oraz członkowie prezydium klubu: Beata Maciejewska, Magdalena Biejat i Dariusz Wieczorek.