Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskich. Przekazujemy ten akt do parlamentu - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. We wtorek rano szef rządu spotkał się z przedstawicielami Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że obie strony znalazły "możliwość dogadania się w kwestiach kluczowych".
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
We wtorek rano odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Politycy Lewicy sami wystąpili o taką rozmowę i przedstawili swoje postulaty dotyczące planu. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Stanowisko Lewicy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - która jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy (środki z niego mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy) - może być decydujące wobec braku zgody w tej sprawie w samej Zjednoczonej Prawicy. Ratyfikacji sprzeciwia się Solidarna Polska.
"Cieszymy się, że jest ugrupowanie, które poważnie podchodzi do problemu"
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała po spotkaniu, że dyskusja była merytoryczna, konstruktywna i bardzo rzeczowa oraz konkretna. - W duchu odpowiedzialności za państwo, racji stanu, interesu państwa, ale przede wszystkim interesu Polaków, interesu społecznego - oceniła.
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że rozmowa dotyczyła "kluczowych spraw dla nas i Lewicy".
– Rozmawialiśmy o kwestii funduszy przeznaczonych na służbę zdrowia, na szpitale powiatowe przede wszystkim, rozmawialiśmy o problemie mieszkań, to bardzo ważny temat i dla nas, i dla Lewicy, rozmawialiśmy o pomocy dla przedsiębiorców, szczególnie dla tego sektora, który jest bardzo dotknięty skutkami pandemii, czyli turystyce, gastronomii. I wreszcie rozmawialiśmy o komisji monitorującej – wymieniał.
Zapowiedział, że o godzinie 12 premier przedstawi szczegóły. – To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych – powiedział Terlecki.
- W czasie gdy prowadziliśmy te rozmowy, które były bardzo konkretne i sporo czasu trwały, poprzedzały je rozmowy naszych ekspertów i ministrów. W tym samym czasie Platforma urządzała awanturę pod drzwiami sali, więc to też świadczy o tym, jaką mamy sytuację w opozycji - dodał.
- Cieszymy się, że jest ugrupowanie, które poważnie podchodzi do problemu, który wydaje się być w najbliższym czasie najważniejszy dla Polski – powiedział szef klubu PiS.
Biedroń: rząd zgodził się na wszystkie warunki
Po spotkaniu przedstawiciele Lewicy przekazali na konferencji prasowej, że wynegocjowali między innymi 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, to że 30 procent z KPO trafi do samorządów oraz 300 mln euro trafi na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Ma też powstać komitet monitorujący wydatki z udziałem m.in. związków zawodowych.
- Rząd zgodził się na wszystkie warunki - podsumował europoseł Robert Biedroń. Dodał, że negocjowane były szczegóły takie jak kwoty wsparcia, plan wdrażania czy skład komitetu monitorującego. - Zobaczyliśmy chęć współpracy rządu - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ O STANOWISKU LEWICY
Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS: szef klubu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii Anita Czerwińska oraz posłanka Anna Kwiecień. Z kolei Lewicę reprezentowali: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, europoseł Robert Biedroń, poseł Adrian Zandberg oraz członkowie prezydium klubu: Beata Maciejewska, Magdalena Biejat i Dariusz Wieczorek.
Autorka/Autor: js/kg
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24