Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek po południu z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Do spotkania dochodzi po wysłaniu przez prezydenta dwóch listów do szefa MON w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.
Na rozmowę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zostali zaproszeni także przedstawiciele kierownictwa ministerstwa, w tym szef Sztabu Generalnego WP, i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.
Szef BBN Paweł Soloch powiedział, że prezydent chce rozmawiać o implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, nowym systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi na czas pokoju i wojny, planie modernizacji technicznej i stanie bieżącym sił zbrojnych. W tym ostatnim kontekście ma być mowa także o polityce kadrowej w wojsku, choć - według Solocha - na poziomie ogólnym, a nie konkretnych przypadków.
Jak podkreślił szef BBN, rozmowa będzie stanowiła przygotowanie do dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych, która odbędzie się 12 kwietnia i w której zawsze bierze udział zwierzchnik sił zbrojnych.
Prezydent nieusatysfakcjonowany
Skierowanie przez BBN zaproszenie do ministra obrony zapowiedział w ubiegłym tygodniu dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Powiedział on wówczas, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON na listy, które skierował do niego prezydent.
Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu wysłał do Macierewicza dwa listy. W pierwszym napisał, że wątpliwości budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach NATO - USA i Wielkiej Brytanii, a także m.in. w Szwecji, Bułgarii, a nawet na Ukrainie. Prezydent napisał, że oczekuje od ministra niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji.
W drugim liście Duda pisał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, które ma koordynować działania batalionach grup bojowych NATO w naszej części Europy.
Odpowiedź z MON
W poniedziałek szef MON odpisał, że we wszystkich wskazanych przez prezydenta miejscach kandydaci na attache zostali już wskazani i są obecnie sprawdzani przez SKW.
Procedurę przeszedł m.in. obecny inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski, skierowany do USA. Ministerstwo zapewniło też, że dowództwo w Elblągu osiągnie wstępną gotowość w założonym terminie "lub z niewielkim przesunięciem czasowym, niemającym wpływu na powodzenie całego projektu".
Autor: mm/ja / Źródło: PAP