Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent: musimy określić jasną perspektywę dołączenia Ukrainy do Sojuszu

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent: musimy określić jasną perspektywę dołączenia Ukrainy do Sojuszu
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent: musimy określić jasną perspektywę dołączenia Ukrainy do SojuszuTVN24
wideo 2/2
TVN24Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent: musimy określić jasną perspektywę dołączenia Ukrainy do Sojuszu

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie. - Naszym wspólnym priorytetem powinno być dążenie do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli. Musimy też określić jasną perspektywę dołączenia przez Ukrainę do naszego Sojuszu - mówił. - Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy wieloletnim pakietem pomocy - zadeklarował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda bierze we wtorek udział w spotkaniu prezydentów Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbywa się w Bratysławie, w Republice Słowackiej.

Podczas sesji inauguracyjnej prezydent mówił, że lipcowy szczyt NATO w Wilnie "odegra kluczową rolę we wzmocnieniu bezpieczeństwa w naszym regionie".

Prezydent Duda: określić jasną perspektywę dołączenia Ukrainy do Sojuszu

- Nie ma wątpliwości, że jako wschodnia flanka NATO odczuwamy skutki tego, co dzieje się na Ukrainie - mówił prezydent. Zaznaczył, że sytuację w regionie destabilizuje również to, co dzieje się obecnie na Białorusi. - Mamy do czynienia z hybrydowymi atakami na nasze granice. Bazy białoruskie są wykorzystywane do przeprowadzania ataków na Ukrainę, podjęto również decyzję, że rosyjska broń jądrowa będzie przetransportowana na terytorium białoruskie - wyliczał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że są to są wydarzania, na które Państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki muszą odpowiedzieć wspólnie. - Musimy zrobić, co tylko możemy, aby bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i Ukrainy było ważnym punktem na agendzie politycznej wszystkich członków NATO - mówił.

Andrzej Duda w BratysławieMarek Borawski/KPRP

- Musimy w sposób jednolity zwiększać nasz potencjał obronny. Musimy modernizować nasze armie, musimy wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach NATO. I musimy robić wszystko, co tylko możliwe, aby obecność Sojuszu w regionie była jak największa - apelował Duda.

- Musimy również jednolicie, w sposób spójny wspierać Ukrainę, ponieważ Rosja dalej stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa - dodał.

- Naszym wspólnym priorytetem powinno być dążenie do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli. Musimy też określić jasną perspektywę dołączenia przez Ukrainę do naszego Sojuszu - podkreślił.

W planach prezydenta jest także spotkanie z przedstawicielami firm zrzeszonych w Klubie Polskiego Biznesu oraz konsulami honorowymi Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej.

Na godzinę 15 zaplanowano także spotkanie szefów delegacji Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z przedstawicielami mediów oraz oświadczenie prezydenta RP.

Stoltenberg: wzmocnimy wsparcie dla Ukrainy wieloletnim pakietem pomocy

- Niesprowokowana wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie na długo zmieniła nasze środowisko bezpieczeństwa. Rosja zburzyła pokój w Europie. Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas inauguracji spotkania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Elektrownia "całkowicie zburzona". Zobacz nagranie

- To oburzający akt, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie - podkreślił.

Według Stoltenberga decyzje, które mają zapaść na lipcowym szczycie NATO w Wilnie, "będą bardzo istotne". - Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy wieloletnim pakietem pomocy, aby wesprzeć ją w transformacji z ery sowieckiej do standardów NATO i zbliżyć Ukrainę do Sojuszu - zapowiedział.

- Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że drzwi NATO pozostają otwarte, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu i że Rosja nie będzie miała prawa weta w Wilnie - podkreślił.

- Będziemy również nadal wzmacniać nasze odstraszanie i obronę. Zaangażujemy się w opracowanie nowych planów obronnych, nowy model sił NATO z większą liczbą żołnierzy w wyższej gotowości oraz silniejszym systemem kierowania i dowodzenia - powiedział. - Musimy również uzgodnić zobowiązanie do zwiększenia inwestycji w obronność o co najmniej dwa procent PKB - zaznaczył Stoltenberg.

- Przygotowując się do szczytu w Wilnie, ciężko pracuję również nad tym, abyśmy wkrótce powitali Szwecję jako pełnoprawnego członka Sojuszu - dodał.

Bukareszteńską Dziewiątkę nazwał ważną platformą omawiania spraw istotnych dla NATO.

Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka?

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości