John Kerry w Polsce o "wspólnej podróży ku gospodarce wolnej od węgla"

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, TVN24
Kerry: jesteśmy tu, by być razem w tej podróży ku gospodarce wolnej od węgla
Kerry: jesteśmy tu, by być razem w tej podróży ku gospodarce wolnej od węglaTVN24
wideo 2/3
TVN24Keryy: jesteśmy tu, by być razem w tej podróży ku gospodarce wolnej od węgla

Z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz władzami Warszawy spotkał się we wtorek specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry. Na popołudniowej konferencji mówił o amerykańsko-polskiej współpracy w zakresie nowych technologii, gospodarce wolnej od węgla oraz wykorzystaniu energii jądrowej w Polsce. - Jesteśmy zaangażowani we wsparcie tego projektu. Prezydent Biden poprosił mnie o spotkanie z prezydentem Dudą, żebyśmy mogli o tym także porozmawiać - poinformował.

Specjalny wysłannik prezydenta USA Joe Bidena ds. klimatu John Kerry przebywa z wizytą w Polsce. Polityk, który pełnił funkcję sekretarza stanu USA podczas prezydentury Baracka Obamy w latach 2012-2017, we wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydencka kancelaria poinformowała o tym we wpisie na Twitterze. Dodano, że "rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie polityki klimatycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji związanej z rosyjską agresją na Ukrainę".

Kerry: powiedziałem to prezydentowi Dudzie i chcę powiedzieć również wszystkim Polakom

Na popołudniowej konferencji z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim amerykański polityk nawiązał między innymi do rozmowy z Dudą. - Powiedziałem mu, i chcę powiedzieć to również wszystkim Polakom, jak bardzo prezydent Biden oraz Amerykanie są wdzięczni za wspaniałe przywództwo wykonywane przez Polskę, a także szczodrość Polaków, którzy tak bardzo wiele dali uchodźcom - powiedział Kerry. - Jesteśmy za to bardzo wdzięczni - dodał.

- Jesteśmy tu także po to, by być razem, wspólnie w tej podróży ku gospodarce wolnej od węgla. W Stanach Zjednoczonych prezydent Biden zaangażował się, aby zrealizować ideę sektora energetycznego wolnego od węgla do roku 2035. Jesteśmy na dobrej drodze. Musimy jednak pokazać nasze przywództwo w różnych miejscach świata, musimy zrobić to razem - kontynuował.

Kerry: jesteśmy tu, by być razem w tej podróży ku gospodarce wolnej od węgla
Keryy: jesteśmy tu, by być razem w tej podróży ku gospodarce wolnej od węglaTVN24

John Kerry o energii jądrowej w Polsce

Mówił także o Warszawie, która zwiększa liczbę autobusów elektrycznych. - To jest przyszłość - ocenił. - W tej chwili Polska produkuje 45 procent wszystkich autobusów elektrycznych w Europie - przekazał. Wskazywał też, że produkcja takich pojazdów, podobnie jak turbin wiatrowych czy paneli słonecznych, tworzy nowe miejsca pracy.

- Patrzę na te nowe technologie i tutaj Polska oraz Stany Zjednoczone mogą pracować razem. Będziemy mogli dalej prowadzić negocjacje po to, żeby – mam nadzieję – również zainstalować w Polsce energię jądrową. Jesteśmy zaangażowani we wsparcie tego projektu. Prezydent Biden poprosił mnie o spotkanie z prezydentem Dudą, żebyśmy mogli o tym także porozmawiać - poinformował.

Według niego "energia jądrowa będzie częścią wachlarza wyborów, które będą podejmowane przez poszczególne państwa". - Jedne pójdą tą drogą, inne nie. Natomiast ważne jest, żeby była to część naszej możliwości obniżenia emisji dwutlenku węgla - stwierdził.

Podkreślił, że jest "bardzo wdzięczny za wysiłki podejmowane przez Polaków, by temat ten dalej rozwijać". - Uważam, że naprawdę wielka przyszłość czeka zarówno was, jak i nas, w kontekście naszych relacji - dodał Kerry.

Kerry: Biden poprosił mnie o spotkanie z Dudą, byśmy mogli porozmawiać o energii jądrowej w Polsce
Kerry: Biden poprosił mnie o spotkanie z Dudą, byśmy mogli porozmawiać o energii jądrowej w PolsceTVN24

Z premierem Morawieckim o kwestiach związanych z energetyką

Później Kerry spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim. Tuż przed indywidualnymi rozmowami szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z tej wizyty i możliwości wymiany zdań. - To wzmacnia nasze wspólne relacje w oparciu o te wartości, które podzielamy pomiędzy Ameryką a Polską. To jest wizyta w odpowiednim czasie, dziękuję - mówił.

Kerry natomiast raz jeszcze podziękował za pomoc Polaków dla ukraińskich uchodźców i wskazywał, że "Polska również podejmuje rzeczywiste kroki, by przyspieszyć transformację energetyczną".

- Wyzwaniem dla nas wszystkich jest to, żeby uświadomić sobie, że żaden kraj indywidualne tego problemu nie jest w stanie rozwiązać. Wszyscy musimy przyspieszyć tę transformację - ocenił. Jak dodał, "musimy przyspieszyć nasze wysiłki i o tym będziemy rozmawiać".

Kerry: Polska podejmuje rzeczywiste kroki, by przyspieszyć transformację energetyczną
Kerry: Polska podejmuje rzeczywiste kroki, by przyspieszyć transformację energetycznąTVN24

Rzecznik rządu Piotr Mueller informował wcześniej, że głównymi tematami rozmowy mają być "kwestie związane z energetyką, sytuacją geopolityczną, z agendą związaną z odnawialnymi źródłami energii, ale również ze stabilnymi źródłami energii".

- Po to, aby zabezpieczyć odpowiednio Polskę, ale nie tylko Polskę pod kątem zasilania, pod kątem energetycznym - dodał. Podkreślił, że "Stany Zjednoczone są jednym z ważnych partnerów", jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości