W Wieluniu postawiono pierwsze śmieciomaty, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dostać zniżki do kina. W Łodzi o nowych przepisach dotyczących segregacji śmieci przypominają postaci malowideł Matejki, Klimta czy Muncha. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.
W Wieluniu zainstalowano pierwszy w Polsce śmieciomat. Jest to automat, który działa za pomocą aplikacji w telefonie. Urządzenie po wrzuceniu odpadów rozpoznaje ich rodzaj, materiał i wagę. A wszystko dzięki wbudowanemu skanerowi, który prześwietla wszystko, co znajdzie się w maszynie. Tym sposobem butelki i puszki nie trafiają do jednego kosza.
Pierwsze reakcje mieszkańców są entuzjastyczne. - To jest świetny pomysł, że takie śmieciomaty powstały w naszym mieście - mówi pani Ewa.
Edukacja i zabawa w jednym
- Możemy bardziej przysłużyć się naturze, przyjemniej się wtedy żyje. Możemy się też zabawić, bo są punkty, są jakieś nagrody - ocenia pani Grażyna.
Za każde oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty. Te zapisywane są na indywidualnej karcie. Potem na mieszkańców czekają między innymi zniżki na bilety do kina. Choć w planach miasta dostępna będzie też inna opcja.
- Docelowo chcielibyśmy, żeby na przykład osoby starsze, które może nie będą chciały tak często chodzić do kina, miały upusty czy zniżki w płatności za wodę czy płatności za ścieki - wyjaśnia burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.
Okrasa przekonuje, że system będzie finansował się sam, ponieważ plastikowe butelki są wykorzystywane wtórnie na terenie gminy. - One na terenie gminy są przetwarzane na granulat, z którego produkowane są nowe butelki - tłumaczy. Obecnie zainstalowano dwie takie maszyny, ale docelowo - jak informuje - ma ich stanąć kilkadziesiąt.
- Tego typu akcje są bardzo dobre, żeby pokazać, że odpady mogą być też surowcami wtórnymi, które można wykorzystać - zauważa Szymon P. Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia "Polski Recykling".
"To wspólna walka"
Od 1 lipca w całym kraju obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Na wymianę pojemników na nowe ministerstwo daje 4 lata. Jednak jak się okazuje, o wprowadzonych zmianach na razie nie wszyscy wiedzą.
Urząd Miasta Łodzi postanowił przygotować mieszkańców do zmian w segregacji odpadów. Zrealizowana została nietypowa kampania informacyjna.
- Wielu mieszkańców kontrowersyjność tej kampanii przekłada na zainteresowanie. A o to tak naprawdę chodzi w każdej akcji informacyjnej - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. Na plakatach, billboardach i ulotkach dzieła takich malarzy jak Jan Matejko, Michał Anioł, Edvard Munch, Józef Chełmoński czy Gustav Klimt przypominają, by o nowych zasadach nie zapominać. - To wspólna walka i wspólna dbałość o ekologię - podkreśla przedstawiciel łódzkiego magistratu.
Szczególnie, że zdarzają się też tacy, którzy otwarcie przyznają, że śmieci nie segregują w Polsce, ale robią to zagranicą, bo tam muszą.
- Badania pokazują, że prawie połowa Polaków nie sortuje odpadów. To na pewno jest trend do przełamania - podkreśla Szymon P. Dziak-Czekan,
Autor: tmw//kg / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24