"Całym swoim życiem dawał przykład". W Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego

pomnikbart
W Sopocie odsłonięto pomnik Bartoszewskiego
Źródło: TVN24

W niedzielę wieczorem w Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego. - Dlatego jest jednym z największych Polaków XX wieku, bo całym swoim życiem dawał przykład - mówił podczas uroczystości marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W uroczystości wzięli udział między innymi: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, były premier Donald Tusk, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

"Był moim ojcem, przyjacielem, mentorem"

- Przez 60 lat był moim ojcem, przyjacielem, mentorem. Miałem z nim bardzo bliskie stosunki. Wprowadził mnie do dyskretnego życia państwowego i zawsze aprobował to, co za jego wiedzą i zgodą działałem - mówił podczas uroczystości Władysław Teofil Bartoszewski, syn Władysława Bartoszewskiego, obecnie poseł PSL.

Przypominał, że jego ojciec od kilkudziesięciu lat był związany z Sopotem, przyjeżdżał tam co roku na Wielkanoc. Został też honorowym obywatelem miasta.

Głos zabrał też marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Pan profesor Bartoszewski dlatego jest wielki, dlatego jest jednym z największych Polaków XX wieku, bo całym swoim życiem dawał przykład. Od obozu po funkcję ministra spraw zagranicznych i mentora wielu pokoleń ludzi, dla których przyzwoitość, wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka są drogie - powiedział.

Figura, która stanęła tuż przy głównym dworcu kolejowym w Sopocie, to pierwszy pomnik Bartoszewskiego w Polsce. Ma 2,3 m wysokości. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński. O postawienie w kurorcie pomnika zabiegało, przy wsparciu władz miasta, Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym. Fundusze pochodziły ze zbiórki społecznej.

Przewodniczący Stowarzyszenia Krzysztof Kolarz w trakcie uroczystości podziękował wszystkim darczyńcom, którzy dołożyli swoje cegiełki do budowy pomnika. Poprosił też o dalszą pomoc dla organizacji, która ma w planach m.in. przyznawać nagrodę imienia Władysława Bartoszewskiego – jej laureatami będą osoby, które "mają zasługi w godzeniu zwaśnionych nacji".

bartoszewski
Politycy wspominają Władysława Bartoszewskiego
Źródło: TVN24

Władysław Bartoszewski - kim był?

Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku w wieku 93 lat.

Był pisarzem, historykiem, więzień KL Auschwitz, działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne. W III Rzeczypospolitej Polskiej był m.in. ministrem spraw zagranicznych. Znany był jako orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.

Czytaj więcej: "Biografia pełna paradoksów". Sylwetka Władysława Bartoszewskiego

Czytaj także: