Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska - wynika z nowego sondażu Opinia24 dla RMF FM. Drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość, które jednak odnotowało największy spadek w stosunku do poprzedniego badania.
Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej w porównaniu do poprzedniego sondażu pracowni Opinia24 nieznacznie spadło o 0,1 punktu procentowego i wyniosłoby 31,8 proc. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27,9 proc. respondentów - to o 2,8 p.p. mniej w porównaniu do badania ze stycznia. Trzecie miejsce w nowym sondażu zajęła natomiast Konfederacja ze wzrostem o 5,2 p.p. i poparciem na poziomie 18,7 proc. Poza podium znalazłyby się Trzecia Droga (8 proc. poparcia, spadek o 0,6 p.p.), Nowa Lewica (5,5 proc., spadek o 0,1 p.p.) oraz partia Razem (2,9 proc., wzrost o 0,9 p.p.).
0,7 proc. badanych zadeklarowało oddanie głosu na inną partię, a 4,6 proc. na pytanie "Na który komitet wyborczy oddałby Pan (oddałaby Pani) głos?" odpowiedziało "Nie wiem, trudno powiedzieć". W poprzednim badaniu opcję "Trudno powiedzieć" wybrało 7,4 proc. respondentów.
Frekwencja w wyborach -sondaż
Na pytanie "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział?" 57 proc. osób odpowiedziało "Zdecydowanie tak", a 22 proc. "Raczej tak". Opcję "Raczej nie" wybrało 9 proc. respondentów. Taki sam odsetek badanych odpowiedział "Zdecydowanie nie", 3 proc. badanych odpowiedziało "Trudno powiedzieć".
W poprzednim badaniu Opinia24 dla RMF FM 56 proc. ankietowanych zapowiedziało, że zdecydowanie poszłoby do urn, a kolejne 24 proc., że "raczej". Brak chęci do głosowania wyraziło wówczas 18 proc. osób, a kolejne 2 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć", czy poszłoby do lokali wyborczych.
Wzrost mobilizacji wyborczej
Jak podano, częściej zamiar udziału w wyborach parlamentarnych deklarują mężczyźni (60 proc.) niż kobiety (54 proc.), jednak wśród kobiet z miesiąca na miesiąc mobilizacja wyborcza stopniowo wzrasta (w grudniu 2024 r. wynosiła ona 48 proc.).
"Aktywność wyborcza jest również uzależniona od wieku - starsi wyborcy częściej deklarują zamiar udziału w wyborach. Wśród osób powyżej 60. roku życia wynosi ona aż 70 proc., podczas gdy wśród najmłodszych wyborców (18-29 lat) - blisko o połowę mniej (37 proc.). W porównaniu do badania z grudnia 2024 roku coraz mniej młodych wyborców chce głosować (w grudniu 2024 roku deklarowana frekwencja wynosiła 48 proc.)" - podaje RMF FM.
Nowy sondaż został przeprowadzony w dniach 10-13 lutego na reprezentatywnej próbie 1002 osób. Zastosowano przy nim technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.
ZOBACZ TEŻ: Czy Polacy uwierzyli w "zamach stanu"? Sondaż
Źródło: rmf24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock