TVN24 | Polska

Sondaż. PiS z punktem przewagi nad KO. W Sejmie pięć ugrupowań

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Tusk: jednolita lista i zjednoczona opozycja, to niemal gwarancja zwycięstwa
Tusk: jednolita lista i zjednoczona opozycja, to niemal gwarancja zwycięstwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Tusk: jednolita lista i zjednoczona opozycja, to niemal gwarancja zwycięstwa

Z najnowszego sondażu partyjnego Kantar Public wynika, że Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem 27 procent Polaków, a Koalicja Obywatelska - 26 procent. Polska 2050 oraz Konfederacja mogą liczyć na 9 procent poparcia, a Lewica - 7 procent. Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska i ugrupowanie Kukiz’15 oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina.

W styczniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 27 procent - podaje Kantar Public.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24

Drugie miejsce, jak wynika z sondażu, należy do Koalicji Obywatelskiej - 26 procent. Kolejną pozycję zajmują Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja, które zostałyby poparte przez 9 procent wyborców. Lewica otrzymała 7 procent głosów. Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska i ugrupowanie Kukiz’15, osiągając 3 procent poparcia, oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 procent głosów.

Jak podaje Kantar Public w porównaniu do grudnia odnotowano wzrost poparcia dla ugrupowania Kukiz’15 (o 2 pkt proc.) oraz Konfederacji (o 1 pkt proc.). Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 pkt proc.), oraz Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (o 2 pkt proc.). W przypadku KO, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej oraz Porozumienia nie odnotowano zmian. 15 proc. badanych nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Sondaż partyjnytvn24.pl

Sondaż partyjny - jaka frekwencja?

W styczniu 67 procent Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 30 procent z nich zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 procent - raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 22 procent respondentów – z których 12 procent zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 procent - zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 21-26 stycznia 2022 r., na próbie reprezentatywnej 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=662 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika badania to wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Matlak / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości