Ogromna przewaga przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

[object Object]
Sondaż przeprowadzono na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24tvn24
wideo 2/30

Trzy czwarte pytanych Polaków jest przeciwnych zmianom w prawie aborcyjnym - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

Respondentów pytano o obywatelski projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Został on pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Projektem ma się teraz zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

75 procent kontra 17 procent

Ankietowanym zadano pytanie:

"Obecne prawo antyaborcyjne w Polsce dopuszcza przeprowadzenie aborcji tylko w 3 przypadkach: kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, kiedy życie matki jest zagrożone lub kiedy stwierdzono ciężkie i nieodwracalne wady płodu. W Sejmie jest projekt, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jak Pani Pan ocenia ten projekt?"

Z wyników sondażu wynika, że 17 procent pytanych opowiedziało się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego, czyli poparło projekt "Zatrzymaj aborcję".

75 procent badanych stwierdziło z kolei, że jest za utrzymaniem tak zwanego kompromisu aborcyjnego.

8 procent Polaków pytanych w sondażu "Faktów" TVN i TVN24 nie ma w tej sprawie zdania.

Wyniki sondażu w sprawie aborcjitvn24.pl

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 26-27 marca 2018 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie użytkowników telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1001 osób.

Czarny Piątek

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca w wielu miastach w Polsce demonstracje pod hasłem Czarny Piątek. W stolicy w proteście wzięło udział - według danych ratusza - 55 tysięcy osób. Zdaniem policji było to 20 tysięcy ludzi.

W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna Biały Piątek, której celem było poparcie działań pro-life. W weekend biały marsz przeciwników aborcji odbył się między innymi w Poznaniu.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Autor: pk//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości