34 proc. poparcia dla PiS, 27 proc. dla PO - to czołówka partii według sondażu CBOS, przeprowadzonego w dniach 7-15 października.
W porównaniu z wrześniowym badaniem poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie zmieniło się, a dla Platformy Obywatelskiej - zmniejszyło się o 3 pkt. proc. W parlamencie - według sondażu CBOS - znalazłyby się jeszcze: Ruch Kukiz'15, który zebrał deklaracje poparcia 8 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu) oraz Nowoczesna - 7 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Poza Sejmem
Pod progiem wyborczym znalazłaby się Zjednoczona Lewica. Gotowość poparcia ZL zgłosiło 6 proc. badanych (wzrost o jeden punkt proc.), ale jest to koalicja, która musi przekroczyć próg 8 proc. Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się w dniu wyborów, w nowym Sejmie nie znaleźliby się także przedstawiciele PSL oraz partii KORWiN - po 3 proc. głosów. Według sondażu wśród ugrupowań startujących w wyborach najmniej znana i popularna jest Partia Razem (1 proc.).
Ponad 60 procent chce głosować
Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w październiku 62 proc. uprawnionych do głosowania. W porównaniu z wrześniem liczba wyborców zapewniających o swym pewnym udziale w głosowaniu wzrosła o 2 pkt. proc. Niemal jedna czwarta dorosłych Polaków - 23 proc., waha się jeszcze, czy głosować, a 15 proc. odrzuca możliwość uczestniczenia w wyborach. CBOS zauważyło, że na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi 9 proc. respondentów, którzy deklarują udział w głosowaniu, nie wie jeszcze, na którą partię odda głos. "Jak pokazuje doświadczenie, bardzo często są to osoby, które jednak ostatecznie nie pójdą do lokali wyborczych" - podkreślają badacze opinii. CBOS zwraca także uwagę, że w porównaniu do badania z września "największą zmianą jest spadek poparcia dla rządzącej partii, której wynik ponownie wrócił do poziomu z sierpnia", a notowania PiS "utrzymują się na tym samym, wysokim poziomie ponad jednej trzeciej wskazań". "W październiku zatrzymał się trend spadkowy w notowaniach ruchu Pawła Kukiza, który ma duże szanse na wprowadzenie swoich posłów do parlamentu. Taką szansę ma także drugie nowe ugrupowanie – Nowoczesna Ryszarda Petru, które po raz drugi z rzędu przekroczyło próg wyborczy" - zaznaczono. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7–15 października 2015 roku na liczącej 930 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP