Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec sierpnia, 32 procent badanych zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu z poparciem na poziomie 28 procent znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a na trzecim Konfederacja, na którą głos oddałoby 16 procent ankietowanych. Najgorszy wynik od czasu wyborów parlamentarnych uzyskała koalicja Polski 2050 i PSL - zauważa CBOS.
Z sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbywały się pod koniec sierpnia, to udział w nich wzięłoby 79 procent uprawnionych do głosowania.
CBOS zwraca uwagę, że w stosunku do pierwszej połowy lipca zainteresowanie udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych nieznacznie się zmieniło. "Od dwóch miesięcy deklarowana frekwencja wyborcza utrzymuje się na podobnym poziomie 78-80 proc. Tak, jak na początku wakacji możliwość zagłosowania w wyborach jednoznacznie odrzuca 14 proc. dorosłych Polaków" - czytamy.
Na czele KO, a za nią PiS
W porównaniu z poprzednim miesiącem w sierpniu w niewielkim stopniu zmienił się układ sił między dwoma najbardziej liczącymi się ugrupowaniami, czyli KO i PiS.
Z najnowszego sondażu wynika, że na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 32 procent badanych (o 1 punkt procentowy więcej niż w lipcu), a na PiS - 28 procent (tyle samo co w lipcu).
Na trzeciej pozycji - tak jak poprzednio - znalazła się Konfederacja, dla której poparcie w tym miesiącu wzrosło aż o 4 punkty procentowe i w tym badaniu wynosi 16 procent.
Spadek poparcia dla koalicjantów
Spadek zaliczyły natomiast ugrupowania wchodzące w skład koalicji rządowej. Na Lewicę zagłosowałoby 9 procent badanych (spadek o 2 pkt. proc.), a Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) poparłoby 6 procent ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.).
CBOS zwraca uwagę, że jest to najgorszy wynik koalicji Polski 2050 i PSL od czasu wyborów parlamentarnych.
Podobnie jak poprzednio 9 procent respondentów chcących wziąć udział w wyborach nie wie, na którą partię oddałoby swój głos.
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 26 do 29 sierpnia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1000 osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Verconer/Shutterstock